INPRIS to think tank prawniczy.

Atak na I Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatę Gersdorf

2 marca 2017. Grupa posłów PIS złożyła w dniu 1 marca 2017 r. do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie konstytucyjności przepisów regulujących wybór I Prezesa Sądu Najwyższego. Rzecznik prasowy SN wskazał na oczywistą bezzasadność wniosku.

Z całością wniosku grupy posłów PIS można zapoznać się tutaj.

Rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski przedstawił komunikat, w którym podano odpowiednie przepisy i informacje wskazujące na oczywistą bezzasadność wniosku grupy posłów PIS. Z komunikatem SN można zapoznać się tutaj.

W mediach przedstawiciele wnioskodawców wskazywali błędnie na niejawność regulaminów uchwalanych przez Sąd Najwyższy. Poniżej przedstawiamy właściwe uchwały. 

Uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego z dnia 1 grudnia 2003 r. w sprawie regulaminu Sądu Najwyższego opublikowana została Monitorze Polskim nr 57/2003, poz. 898. 

Uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego z dnia 14 kwietnia 2003 r. w sprawie regulaminu wyboru kandydatów na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego znajduje się na stronie internetowej Sądu Najwyższego (www.sn.pl).

Zachęcamy również do zapoznania się z oświadczeniem Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA w sprawie ww. wniosku do TK.