INPRIS to think tank prawniczy.

Czy sędziowie powinni kandydować do Krajowej Rady Sądownictwa?

Sędzia nie może opuszczać obywateli tam gdzie wyrokuje. Sędziowie TK, czy przede wszystkim obecnie sędziowie Sądu Najwyższego nie mogą abdykować z powodów politycznych i odchodzić w stan spoczynku dlatego, że umożliwia im to prawo a sami są “zbrzydzeni” i chcą zamanifestować swoją niezgodę na polityczny zamach na sądy. Nie! Sędziowie orzekają dla obywateli i mają obowiązek trwać do końca. A nawet - wiem, że dla niektórych to skrajne podejście - jeśli skończyli 65 lat, a mogą i zamierzali orzekać, powinni zgłosić się do Prezydenta z wnioskiem o przedłużenie orzekania. Niech Prezydent im odmówi, sytuacja będzie jasna. Ale oni muszą walczyć o nas, obywateli i nasze prawo do niezależnego i niezawisłego sądu. 

Członkostwo w KRS jest czymś zupełnie innym, nie będzie w obecnym stanie prawnym służyło obywatelom, będzie udziałem w politycznym skoku na sądy.

A, dodatkowo, procedura przewidziana dla wyboru członków KRS jest kompletnie niepoważna (przepisy przejściowe). Na zgłoszenie kandydata są 21 dni… A formularz zgłoszenia zawiera tylko trzy ogólne rubryki - komentujemy to w osobnym wpisie.

Pierwsza Poprzednia 1 2 Następna Ostatnia