INPRIS to think tank prawniczy.

Kolejne stanowiska w sprawie ustawy oraz nowelizacji ustawy o TK

25 listopada 2015. Naczelna Rada Adwokacka oraz Krajowa Rada Sądownictwa odniosły się do tempa oraz sposobu uchwalenia ostatnich zmian.

Krajowa Rada Sądownictwa wyraziła w swoim stanowisku zaniepokojenie, że

"(...) istotne zmiany w ustawie ustrojowej zgłaszane są w tak szybkim trybie. Może prowadzić to do wniosku, że nie są one przygotowane pod względem systemowym i wynikają z działań podejmowanych ad hoc, które prowadzą do systematycznego naruszenia ustrojowych rozwiązań dotyczących władzy sądowniczej."

Pełna treść stanowiska dostępna jest tutaj:

http://www.krs.pl/pl/aktualnosci/d,2015,11/3782,stanowisko-krajowej-rady-sadownictwa-z-dnia-24-listopada-2015-r-w-przedmiocie-trybu-uchwalenia-ustawy-o-zmianie-ustawy-o-trybunale-konstytucyjnym

W uchwale Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej napisano zaś m.in., iż: "(...) podejmowane w ostatnich kilku miesiącach przez Sejm VII oraz obecnej kadencji działania w odniesieniu do wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego stanowią przejaw instrumentalnego stosowania prawa w celach politycznych i stanowią atak na niezależność Trybunału Konstytucyjnego oraz niezawisłość jego sędziów (...)".

Treść uchwały dostępna jest tutaj:

http://www.adwokatura.pl/admin/wgrane_pliki/file-uchwalapopierarpo-13550.pdf

 

Działania INPRIS odbywają się w ramach projektu „Obywatelski Monitoring Wyboru Sędziów” realizowanego z  programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.