INPRIS to think tank prawniczy.

Komentarz dr. Michała Araszkiewicza do ostatnich doniesień w sprawie algorytmu do czytania umów

3 marca 2017. Zachęcamy do zapoznania się z komentarzem dr. Michała Araszkiewicza (UJ), eksperta INPRIS, do przygotowanego przez bank inwestycyjny JPMorgan algorytmu do czytania umów, o którym w ostatnich dniach było głośno w mediach.

Informacje o przygotowaniu przez bank inwestycyjny JPMorgan algorytmu do czytania umów kredytowych, który ma zastąpić prawników ukazały się na portalu gazeta.pl. Poniżej komentarz eksperta INPRIS dr. Michała Araszkiewicza (UJ).

 

„Prace nad programami komputerowymi analizującymi różnorodne teksty prawnicze, takie jak projekty aktów normatywnych, orzeczenia sądowe czy umowy, rozwijają się bardzo intensywnie od kilkunastu lat. Takie programy zaliczamy do systemów uczących się (Machine Learning), czyli takie programy potrafią wyciągać wnioski z wcześniej popełnionych błędów i przetwarzać nowe, nie znane im wcześniej informacje. Ale jest i druga strona medalu - programy takie mogą popełniać błędy czy wręcz utrwalić sobie nieprawidłowe wzorce rozumowań.

Istotnie, w nieodległym czasie programy tego typu odciążą prawników w zakresie wykonywania pewnych stereotypowych czynności związanych np. z wyszukiwaniem skorelowanych fraz w długich tekstach umów, identyfikacją luk czy sprzeczności. Ale na chwilę obecną trudno wyobrazić sobie, by program tego rodzaju mógł dokonać np. oceny zgodności kontraktu z prawem, albo wydać opinię co do skuteczności poszczególnych klauzul. Dokonanie takiej oceny wymaga bowiem wiedzy prawniczej, która nie jest wyrażona w samym kontrakcie, a także sporej dozy wiedzy zdroworozsądkowej.

 

Nowe technologie będą jednak wspierały pracę prawników w coraz szerszym zakresie i będą realizowały coraz ciekawsze zadania. Tytułem przykładu można wskazać na technologie e-discovery. Czasami w pracy prawniczej nie tylko mamy trudności z odszukaniem w dużym zbiorze dokumentów ważnych informacji, ale także nie mamy pewności, jakiego rodzaju informacji szukać. Wspomniane technologie przeszukują duże bazy dokumentów w poszukiwaniu korelacji oraz anomalii, prowadząc często do zaskakujących odkryć. Inną intensywnie rozwijającą technologią jest argumentation mining. Programy komputerowe tego rodzaju potrafią w dużym zbiorze tekstów wyszukać argumenty za i przeciw postawionej tezie. Ale jeszcze nie potrafią ich uzasadnić.”

 

Zachęcamy również do zapoznania się z szerszą publikacją INPRIS przygotowaną przez pana dr. Michała Araszkiewicza: „Technologie informacyjne a nieodpłatna pomoc prawna”.