INPRIS to think tank prawniczy.

Nowy międzynarodowy projekt INPRIS: „Organizacje obywatelskie i sądownictwo – monitoring, interakcja, współpraca i komunikacja”

12 stycznia 2015. INRPIS rozpoczął właśnie realizację międzynarodowego projektu finansowanego ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Planowane działania są oparte na naszym polskim doświadczeniu (na przykład ostatnio zrealizowanym projekcie „Razem czy osobno”) i dotyczą wzmocnienia współpracy organizacji pozarządowych i sądownictwa w krajach Grupy Wyszehradzkiej i Bałkanów Zachodnich. INPRIS jest liderem tego przedsięwzięcia.

Celem projektu jest gromadzenie i upowszechnianie dobrych praktyk w dziedzinie współpracy między organizacjami obywatelskimi a wymiarem sprawiedliwości, ze szczególnym uwzględnieniem różnych form monitoringu obywatelskiego. Od lat widać, że organizacje pozarządowe w całej Europe są coraz bardziej zaangażowane w różne formy działań związane z sądownictwem, dlatego też przyjrzenie się, jak to zagadnienie wygląda w innych krajach, wydaje się niezwykle inspirujące i przydatne

Oczywiście kraje Grupy Wyszehradzkiej mają silniejsze społeczeństwo obywatelskie, które to w krajach Bałkanów Zachodnich nadal jest na etapie dynamicznych zmian i rozwoju. Chcemy, by projekt polegał nie tylko na transferze wiedzy, ale przede wszystkim dzieleniu się naszymi doświadczeniami i uczeniu się od siebie. Planowane działania będą realizowane w trzech fazach:

1. badania,

2. wizyta studyjna w Polsce oraz spotkanie wszystkich partnerów,

3. warsztaty w krajach Bałkanów Zachodnich prowadzone przez regionalnych partnerów.

Zakres tematyczny projektu to szerokie spektrum działań podejmowanych przez organizacje obywatelskie: monitorowanie sądownictwa (działalności sądów, komunikacji z obywatelami, procesu mianowania sędziów), obserwacje procesów, prowadzenie litygacji strategicznej, zaangażowanie organizacji pozarządowych w procesy sądowe, przygotowywanie amicus curiae brief, szkolenia i warsztaty dla sędziów organizowane przez ekspertów organizacji pozarządowych, współpraca organizacji pozarządowych ze stowarzyszeniami sędziowskimi, szkolenie dla obywateli w tematyce sądownictwa prowadzone przez organizacje obywatelskie.  

Wszystkie te działania odgrywają istotną rolę w kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego, umacnianiu rządów prawa i demokracji. Po pierwsze, obywatele za pośrednictwem organizacji obywatelskich mają możliwość kontrolowania wymiaru sprawiedliwości poprzez różne działania strażnicze. Po drugie, poprzez zaangażowanie w badania i projekty szkoleniowe organizacje pozarządowe wzmacniają wymiar sprawiedliwości, pomagają w budowaniu potencjału zawodowego sędziów oraz aktywnie wspierają sądownictwo.  

Projekt realizujemy we współpracy z dwiema instytucjami z Grupy Wyszehradzkiej: CEELI Institute (Chech Republic), VIS IURIS (Slovakia) i trzema partnerami z krajów Bałkanów Zachodnich: Albanian Helsinki Committee (Albania), Coalition of Civil Associations “All for fair trials” (Macedonia), Lawyers' Committee for Human Rights – YUCOM (Serbia). W INPRIS za projekt odpowiedzialni są Natalia Mileszyk i Łukasz Bojarski.

 

Projekt finansowany jest ze środków:

Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego

 

Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Korei