INPRIS to think tank prawniczy.

Opinia INPRIS do projektu Rozporządzenia w sprawie badań lekarskich i psychologicznych kandydatów do objęcia urzędu asesora sądowego

18 listopada 2015. INPRIS zgłosił uwagi do projektu Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie badań lekarskich i psychologicznych kandydatów do objęcia urzędu asesora sądowego.

Tekst opiniowanego rozporządzenia jest dostępny pod poniższym adresem: https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//517/12278711/12321177/12321178/dokument192879.pdf

Warszawa, 17 listopada 2015

 

Szanowny Pan

Jerzy Kozdroń

Sekretarz Stanu

Ministerstwo Sprawiedliwości

 

Dotyczy: DL-VI-4601-37/15

Opinia INPRIS do projektu Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie badań lekarskich i psychologicznych kandydatów do objęcia urzędu asesora sądowego.

 

Szanowny Panie Ministrze,

W piątek, 13 listopada do Instytutu INPRIS wpłynęło pismo z prośbą o zajęcie stanowiska i zgłoszenie uwag do ww. projektu.

Chciałbym zgłosić jedną uwagę, ale o charakterze fundamentalnym. Otóż projekt rozporządzenia, wzorem dotychczas stosowanych rozwiązań, zakłada, że zaświadczenia o stanie zdrowia oraz „zaświadczenia psychologiczne” wydaje się kandydatowi (§ 4 p.2 oraz §5 p.2). 

Oznacza to, że w przypadku „niekorzystnego” dla kandydata wyniku badania i zaświadczenia – np. o złym stanie zdrowia, czy poważnych problemach psychologicznych, może on zaświadczenia nie ujawnić, i dążyć do uzyskania zaświadczenia dla siebie „korzystnego”, odwiedzając kolejnych lekarzy, czy psychologów. A zatem, w przypadku wydania zaświadczenia „niekorzystnego”, czyli wskazującego na wątpliwości co do zdolności do pełnienia obowiązków, czy wątpliwości co do predyspozycji i umiejętności psychologicznych, powinna istnieć możliwość przekazania tej informacji przez lekarza, psychologa bezpośrednio odpowiednim organom (sądowi lub Krajowej Radzie Sądownictwa). Oczywiście przyjęcie konkretnego rozwiązania – kto, komu i w jakim trybie powinien takie zaświadczenie przekazywać, wymaga refleksji, m.in. pod kątem ochrony danych osobowych, tajemnicy lekarskiej, jak i najlepszych rozwiązań organizacyjnych.

Jednak brak takiego rozwiązania powoduje, że zabezpieczający charakter regulacji jest w pewnej mierze fikcyjny.

 

Z poważaniem,

 

Łukasz Bojarski