INPRIS to think tank prawniczy.

Stanowisko koalicji organizacji pozarządowych

30 kwietnia 2016. Prezentujemy stanowisko koalicji organizacji pozarządowych realizujących od 2006 r. Obywatelski Monitoring Wyborów Sędziów TK.

 

Realizując nasz obowiązek informowania opinii publicznej zwracamy uwagę na kilka kwestii związanych z wyborem Z. Jędrzejewskiego na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego:

 

I. Kandydat nie odpowiedział na zaproszenie do udziału w monitoringu

Przedstawiciele Koalicji realizującej Obywatelski Monitoring Wyboru Sędziów TK wystosowali list do Z. Jędrzejewskiego, w którym przybliżyli ideę monitoringu oraz poprosili o wypełnienie kwestionariusza, na podstawie którego opracowany i upubliczniony zostałby profil Kandydata.

Zaproszenie do udziału w monitoringu pozostało bez odpowiedzi.

 

II. Kandydat nie udzielił odpowiedzi na pytania posłów

Za pewnego rodzaju krok wstecz wobec wypracowanej na przestrzeni lat praktyki należy uznać fakt, że Kandydat nie udzielił  odpowiedzi na pytania posłów podczas posiedzenia Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

 

III. Głosowanie nad wyborem sędziego TK odbyło się w atmosferze niegodnej tej procedury

Podczas głosowania 14 kwietnia br. w Sejmie doszło do złamania wypracowanych standardów dotyczących  głosowań – ostatecznie prawidłowość procedury głosowania jest kwestionowana przez posłów opozycji.

 

Stoimy na stanowisku, że wybór sędziego Trybunału Konstytucyjnego nie może przebiegać w atmosferze deprecjonującej tę procedurę. Wyrażamy nadzieję, że podczas przyszłych wyborów w pełni umożliwione zostanie przez decydentów przeprowadzenie debaty publicznej nad kandydaturami – nie tylko poprzez możliwość uzyskania odpowiedzi na zadane pytania podczas wysłuchania w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, ale również podczas otwartych debat organizowanych przez przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego. Spełnienie powyższych warunków możliwe będzie nie tylko dzięki postawie kandydatów, ale również takiemu ułożeniu kalendarza wyborów, który pozwoli organizacjom pozarządowym przygotować takie spotkania.

 

Łukasz Bojarski, INPRIS

Zbigniew Lasocik, Sekcja Polska Międzynarodowej Komisji Prawników

Danuta Przywara, Helsińska Fundacja Praw Człowieka

 

Działania INPRIS odbywają się w ramach projektu „Obywatelski Monitoring Wyboru Sędziów” realizowanego z  programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.