Co się dzieje w INPRIS?

Think tanki prawnicze w Polsce - wyzwania i rekomendacje

O PANELISTACH I EKSPERTACH

Dr Ewa Balcerowicz

Współzałożycielka Fundacji i przewodnicząca Rady Fundacji CASE - Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych

CASE jest prywatną, niekomercyjną i niezależną instytucją badawczą założoną w 1991 roku. CASE należy do najsilniejszych think tanków w Europie Środkowo-Wschodniej.

Dr Balcerowicz uczestniczyła w wielu projektach badawczych, w tym międzynarodowych, poświęconych barierom wejścia (entry) i wyjścia (exit) w transformujących się gospodarkach Europy Środkowo-Wschodniej, sektorowi Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP), uwarunkowaniom rozwoju sektora prywatnego, bankowego, systemami upadłościowymi oraz ekonomice regulacji. Pracowała w projektach pomocy technicznej na rzecz rządów Gruzji, Rumunii oraz Ukrainy.

Przed objęciem stanowiska przewodniczącej RF CASE Ewa Balcerowicz pełniła funkcje prezesa i wiceprezesa zarządu CASE. Przewodniczy Radzie Fundacji CASE Białoruś, Radzie Dyrektorów CASE-Transcaucasus (Gruzja). Należy do Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Absolwentka SGPiS, gdzie także obroniła pracę doktorską.

Minister Jacek Czaja 

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości

Jako polski Wiceminister Sprawiedliwości jest odpowiedzialny m.in. za reformę sądownictwa, zawodów prawniczych i dostępu do pomocy prawnej. Jako ekspert Międzynarodowego Instytutu Rozwoju Prawa w Rzymie (IDLI) oraz USAID Legal and Regulatory Reform Projectuczestniczy w pracach nad reformą sądownictwa gospodarczego w państwach Europy Środkowowschodniej.

W latach 1988 - 1990 odbył aplikację sądową w Sądzie Wojewódzkim w Lublinie, zakończoną egzaminem sędziowskim. W latach 1990 - 1993 asesor, a następnie sędzia Sądu Rejonowego w Puławach. Od 1993 do 1999 roku sędzia Sądu Rejonowego w Lublinie, a następnie do 2003 roku Sądu Okręgowego w Lublinie, orzekający w sprawach cywilnych (w obu instancjach). Od 2004 roku sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Sądu i przewodniczącego Wydziału Informacji Sądowej. Współzałożyciel Towarzystwa Prawniczego w Lublinie.

Dr Jacek Kucharczyk

Prezes Zarządu Instytutu Spraw Publicznych 

Instytut Spraw Publicznych należy do najsilniejszych think tanków w Europie Środkowo-Wschodniej.

Dr Kucharczyk jest absolwentem Filologii Angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim oraz wydziału filozofii na University of Kent w Centerbury. W latach 1994-1995 był stypendystą Graduate Faculty of the New School for Social Research w Nowym Jorku. W 1999 roku obronił doktorat z socjologii w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.

Członek zarządu w European Partnership for Democracy w Brukseli. Jeden z fundatorów i członek zarządu Policy Association for an Open Society PASOS, stowarzyszenia think-thanków z Europy Środkowo Wschodniej i Azji Centralnej. Autor i redaktor licznych policy briefs, artykułów, raportów i książek o demokracji, polityce zagranicznej, integracji UE i relacjach transatlantyckich.

Wawrzyniec Smoczyński

Dziennikarz, publicysta, scenarzysta

Od 2007 roku jest zastępcą kierownika działu zagranicznego "Polityki".

Pracował w "Przekroju" (od 2001 roku): jako kierownik działu wydarzeń, a następnie działu zagranicznego. Publikował w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej" i "Zeszytach Literackich".

Jest współautorem scenariusza serialu "Ekipa".

Specjalizuje się w problematyce politycznej krajów europejskich, gospodarki globalnej i aktualnych zagadnieniach polityki światowej. Jest autorem raportu „Polityki” o think tankach: pt. Myślą i rządzą.

Należy do Komitetu Doradczego CEE Trust for Civil Society oraz Rady Doradczej niemieckiego think-tanka Das Progressive Zentrum.

Studiował egiptologię i językoznawstwo ogólne na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Jerzego Augusta w Getyndze. Otrzymał stypendia Open Society Fellow w 2008 roku i Marshall Memorial Fellow w 2009 roku.

Dr. Stephen Swann

Pracownik naukowy w European Legal Studies Institute na Uniwersytecie w Osnabrück (Niemcy) 

W swojej pracy Dr. Swann koncentruje się na współpracy z instytucjami UE i zasilaniu ich wiedzą prawniczą w zakresie Europejskiego i porównawczego prawa prywatnego.

Dr. Swann należał do międzynarodowej Grupy Badawczej ds. Europejskiego Kodeksu Cywilnego (Study Group on a European Civil Code), w której m.in. był członkiem komitetu koordynującego prace Grupy oraz pełnił funkcję szefa zespołu ds. trustów. Dr. Swann jest współautorem zbioru zasad europejskiego prawa cywilnego: Principles, Definitions and Model Rules of European Private Law: Draft Common Frame of Reference (DCFR).

Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie w Cambridge, napisał doktorat na Uniwersytecie w Leicester. Jest autorem publikacji w dziedzinie europejskiego prawa prywatnego: umów, bezpodstawnego wzbogacenia, prowadzenia cudzych spraw bez zlecenia oraz Europejskiego Kodeksu Cywilnego.