OMX TK

W Polsce dyskutuje się o kandydatach na wiele stanowisk państwowych, natomiast nie utrwaliła się tradycja publicznych debat o kandydatach na stanowiska sędziowskie. Tymczasem sądy, będące trzecią władzą, odgrywają w państwie prawnym rolę fundamentalną i dlatego kluczowe jest, kim są sędziowie. Proces wyboru powinien być transparentny i dawać możliwość zabrania głosu różnym środowiskom, w tym organizacjom pozarządowym oraz środowiskom prawniczym (korporacjom prawniczym, radom wydziałów prawa, innym zainteresowanym instytucjom).

Realizując monitoring wyboru sędziów do Trybunału Konstytucyjnego myślimy, żeby możliwe było w przyszłości włączenie instytucji obywatelskich i środowiska prawniczego w proces wyboru sędziów do najważniejszych sądów i trybunałów: Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, Trybunału Stanu, Naczelnego Sądu Administracyjnego, Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu oraz Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Próbujemy to osiągnąć poprzez wypracowanie rozwiązań modelowych, które pozwolą zainteresowanym wziąć udział w publicznej debacie o kandydatach do tych instytucji. Debata powinna się odbywać na podstawie ogólnie dostępnych informacji i w oparciu o obiektywne kryteria oceny.

Wiadomości OMX TK

Justyn Piskorski złożył ślubowanie wobec Prezydenta RP

18 września 2017. Prezydent RP Andrzej Duda odebrał ślubowanie od dr hab. Justyna Piskorskiego prof. UAM, wybranego przez Sejm RP sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Brak reakcji kandydata do TK

11 września 2017. Kandydat do Trybunału Konstytucyjnego dr hab. Justyn Piskorski, prof. UAM nie odpowiedział dotychczas na zaproszenie organizacji prowadzących obywatelski monitoring kandydatów na sędziów TK.

Pytamy kandydata do TK

24 sierpnia 2017. Przekazaliśmy kandydatowi do Trybunału Konstytucyjnego dr. hab. Justynowi Piskorskiemu informację o monitorowaniu wyborów do TK.

Wątpliwości wokół sędziego TK Andrzeja Zielonackiego ciąg dalszy

5 lipca 2017 r. Wciąż pozostaje niewyjaśniona kwestia zaangażowania sędziego TK A. Zielonackiego (wcześniej adwokata) w spółki handlowe krajowe i zagraniczne.

A. Zielonacki zaprzysiężony na sędziego TK. Wątpliwości pozostały.

28 czerwca 2017. Andrzej Zielonacki złożył w dniu 27 czerwca 2017 r. ślubowanie przed Prezydentem RP i objął funkcję sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Nie zostały jednak rozwiane wątpliwości dotyczące skarg na Andrzeja Zielonackiego jako adwokata oraz dotyczące jego zaangażowania w spółki zagraniczne.