OMX TK

W Polsce dyskutuje się o kandydatach na wiele stanowisk państwowych, natomiast nie utrwaliła się tradycja publicznych debat o kandydatach na stanowiska sędziowskie. Tymczasem sądy, będące trzecią władzą, odgrywają w państwie prawnym rolę fundamentalną i dlatego kluczowe jest, kim są sędziowie. Proces wyboru powinien być transparentny i dawać możliwość zabrania głosu różnym środowiskom, w tym organizacjom pozarządowym oraz środowiskom prawniczym (korporacjom prawniczym, radom wydziałów prawa, innym zainteresowanym instytucjom).

Realizując monitoring wyboru sędziów do Trybunału Konstytucyjnego myślimy, żeby możliwe było w przyszłości włączenie instytucji obywatelskich i środowiska prawniczego w proces wyboru sędziów do najważniejszych sądów i trybunałów: Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, Trybunału Stanu, Naczelnego Sądu Administracyjnego, Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu oraz Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Próbujemy to osiągnąć poprzez wypracowanie rozwiązań modelowych, które pozwolą zainteresowanym wziąć udział w publicznej debacie o kandydatach do tych instytucji. Debata powinna się odbywać na podstawie ogólnie dostępnych informacji i w oparciu o obiektywne kryteria oceny.

Wiadomości OMX TK

21 dni na zgłoszenie kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego

25 stycznia 2017. Wystąpiliśmy do szefów klubów parlamentarnych oraz do Marszałka Sejmu RP z zapytaniem o kandydatów na sędziego Trybunału Konstytucyjnego w związku ze zrzeczeniem się urzędu sędziego TK przez prof. Andrzeja Wróbla.

INPRIS na konferencji o europejskich standardach wyboru sędziów konstytucyjnych

21 stycznia 2017. INPRIS wspólnie z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego i Wydawnictwem Wolters Kluwer zorganizował konferencję dotyczącą uwarunkowań wyboru członków sądów konstytucyjnych.

Dokumenty, na podstawie których prof. Mariusz Muszyński zarządza TK i Biurem TK

20 stycznia 2017. Publikujemy dokumenty uzyskane przez Michała Podsiadłę (doktoranta w Katedrze Prawa Konstytucyjnego na WPiA UJ, uzyskane w trybie dostępu do informacji publicznej w ramach badań naukowych nad trybem postępowania przed TK), na podstawie których prof. Mariusz Muszyński uzyskał upoważnienie do zarządzania pracą Trybunału Konstytucyjnego i pracą Biura Trybunału Konstytucyjnego.

Kontrowersje wokół wniosku Prokuratora Generalnego do TK o zbadanie konstytucyjności wyboru trzech sędziów TK

17 stycznia 2017. Prokurator Generalny skierował w dniu 11 stycznia 2017 r. wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie konstytucyjności uchwały Sejmu RP z dnia 26 listopada 2010 r. w sprawie wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Wniosek budzi poważne zastrzeżenia.

Oświadczenie Wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego prof. Stanisława Biernata

16 stycznia 2017. W związku z aktualną sytuacją w Trybunale Konstytucyjnym Wiceprezes Trybunału prof. Stanisław Biernat wydał w dniu 13 stycznia 2017 r. oświadczenie. Całość oświadczenia zamieszczamy niżej.