Infografika & prawo

ACTA

30 stycznia 2012. INPRIS, Maruta i Wspólnicy oraz Parastudio przedstawiają zestawienie ważnych informacji na temat ACTA.

Materiały powstały w celu przekazania w przystępny sposób wiedzy na temat kontrowersyjnej umowy. Zachęcamy do dzielenia się materiałami i zawartymi w nich informacjami.

1. Analiza: tabela korelacji
Dokument zawiera analizę, czy aktualnie obowiązujące przepisy polskie będą wymagać zmian, czy też już w obecnej formie spełniają wymagania wynikające z ACTA.
Autorzy: Mikołaj Rogowski, Bohdan Widła, Maciej Zackiewicz, Wojciech Jarosiński (Maruta i Wspólnicy)

2. Infografika – kalendarium prac nad ACTA
Wizualizacja przedstawia kalendarz prac na ACTA.
Autor: Grzegorz Podsiadlik, Parastudio

Warto zwrócić również uwagę na prace rządu prowadzone nad inną regulację z zakresu prawa IT. Jest to projekt procedury notice and take down, wzorowanej na amerykańskiej DMCA. Informacje można znaleźć pod tym linkiem.

Analiza została przygotowana w oparciu o powołane w niej przepisy prawa.
Infografika opiera się na informacjach zaczerpniętych m.in. z następujących omówień:

Niektóre wyrażenia użyte w infografice są skrótami myślowymi użytymi dla przystępności.

Postscripta z 2 i 4 lutego 2012

1. Po jednym dniu obecności w internecie, strona zawierające nasze materiały na temat ACTA przestała działać z powodu nadmiernego obciążenia. Sprawdzamy przyczyny awarii, być może wiążą się z bugiem w kodzie strony. Przepraszamy za wczorajsze niedogodności związane z usterką!

2. W infografice 19 stycznia 2012 określono jako datę, od której w stronę ACTA kieruje się "zainteresowanie polskiego społeczeństwa". Słusznie zwrócono uwagę, że przed 19 stycznia 2012 polscy eksperci pisali i wypowiadali się na temat ACTA (zob. np. tekst z 2008 roku Piotra Waglowskiego, a także zestawienie ISOC). W infografice chodzi o zainteresowanie społeczne - czyli: szerokie, masowe.