Zjednoczona flota infograficzna w Katowicach

20-21 kwietnia 2013. Na warsztatach infograficznych katowickiej Akademii Sztuk Pięknych i INPRIS ok. 40 osób z organizacji pozarządowych, projektantów, prawników, studentów i przedstawicieli innych zawodów (m.in. statystyk, malarz, copywriter) wspólnie pracowało nad infografikami.

Chyba nie ma powodu ukrywać, że na warsztatach było wspaniale!

To jest zasługa katowickiej Akademii, która otworzyła dla nas gościnne podwoje, zapewniła miejsce, sprzęt, poczęstunek, a co najważniejsze - ludzi. Uczestnicy mogli wysłuchać wykładów, zobaczyć inspirujące polskie i zagraniczne infografiki, a także przekonać się, jak myślą o infografice wykładowcy z katowickiej ASP, która zalicza się do czołowych polskich ośrodków w tej dziedzinie.

Warsztaty to dzieło przede wszystkim Justyny Lauer, która jest inicjatorem tej przygody, jak również wzięła na barki gros spraw organizacyjnych.

Wielką przyjemnością warsztatów było, że plan pracy był elastyczny, sprawy administracyjne zminimalizowaliśmy, więc mogliśmy korzystać z twórczego chaosu i po prostu produkować infografiki. Powstaje 8 infografik:

  • dozwolony użytek w prawie autorskim
  • dostęp do informacji publicznej
  • wybory sędziów do Trybunału Konstytucyjnego
  • statystyki wyleczalności chorych na raka piersi
  • dofinansowanie inicjatyw mieszkańców z budżetu samorządowego
  • jak uzyskać status uchodźcy w Polsce?
  • obowiązki sprawozdawcze organizacji pozarządowych
  • ranking i monitoring radnych

Do drugiej sesji (11-12 maja) trwa praca w zespołach nad poszczególnymi projektami. Liczymy, że za 3 tygodnie spotkamy się przedstawiając zaawansowane projekty i wkrótce powiesimy je na naszych stronach lub wydrukujemy.

Warsztaty były okazją nie tylko do rysowania, ale do analizy i krytyki. Ta część była szczególnie interesująca, bo stanowiła dla organizacji pozarządzowych okazję do przemyślenia fundamentów swojego przekazu. Wielu projektantów serwowało swoim klientom analityczne, ostre uwagi w tej sprawie.

Na przykład drużyna, w której pracowali przedstawiciele INPRIS (Agata i Filip), spędziła sporo czasu na rozmowie o Trybunale Konstytucyjnym. Nasza infografika dotyczy wyboru sędziów do TK. Ale co to jest w ogóle Trybunał Konstytucyjny? Jak to zwięźle pokazać? Jak wytłumaczyć nie-prawnikom, którzy będą oglądali infografikę? Dlaczego trudno krótko wytłumaczyć, czym jest TK? To jest dobre zadanie i sporo się nad tym męczyliśmy dzięki wnikliwym pytaniom projektantów.

Przeczytaj inne relacje:
- ASP w Katowicach
- Blog geekeria.pl (dzień 1 oraz dzień 2)