Przedsięwzięcia

Cele projektu

Projekt dotyczy wzmocnienia współpracy organizacji pozarządowych i sądownictwa w krajach Grupy Wyszehradzkiej i Bałkanów Zachodnich. INPRIS, lider przedsięwzięcia, odwołuje się do swoich doświadczeń, m.in. projektu „Razem czy osobno? Współpraca, interakcja, komunikacja wymiaru sprawiedliwości i organizacji obywatelskich”.

Celem projektu jest gromadzenie i upowszechnianie dobrych praktyk w dziedzinie współpracy między organizacjami obywatelskimi a wymiarem sprawiedliwości, ze szczególnym uwzględnieniem różnych form monitoringu obywatelskiego. Od lat widać, że organizacje pozarządowe w całej Europe są coraz bardziej zaangażowane w różne formy działań związane z sądownictwem, dlatego też przyjrzenie się, jak to zagadnienie wygląda w innych krajach, wydaje się niezwykle inspirujące i przydatne.

Zakres tematyczny projektu to szerokie spektrum działań podejmowanych przez organizacje obywatelskie: monitorowanie sądownictwa (działalności sądów, komunikacji z obywatelami, procesu mianowania sędziów), obserwacje procesów, prowadzenie litygacji strategicznej, zaangażowanie organizacji pozarządowych w procesy sądowe, przygotowywanie amicus curiae brief, szkolenia i warsztaty dla sędziów organizowane przez ekspertów organizacji pozarządowych, współpraca organizacji pozarządowych ze stowarzyszeniami sędziowskimi, szkolenie dla obywateli w tematyce sądownictwa prowadzone przez organizacje obywatelskie.  

Wśród zaplanowanych działań są: badania, wizyta studyjna oraz seminarium wszystkich partnerów w Polsce, warsztaty w krajach Bałkanów Zachodnich.

Projekt finansowany jest ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Korei

Wiadomości

Czy to już jest Kafka?

18 września 2018. Czy prowadzenie przez prokuratora lekcji o konstytucji jest podstawą do postępowania dyscyplinarnego? Czy można wybrać kandydata do SN, nic o nim nie wiedząc? A prezesa Izby Karnej poinformować jednym zdaniem, że jest w stanie spoczynku? A jeśli tak, to czy to już świat Kafki czy jeszcze nie? Zapraszamy do lektury.

Ataku na sądy nie można było powstrzymać, ale osłabić – tak

5 września 2018. Zapraszamy do lektury rozmowy Krzysztofa Sobczaka z Łukaszem Bojarskim, prezesem INPRIS, w latach 2010–2015 powołanym przez Prezydenta w skład Krajowej Rady Sądownictwa.

Współsprawcy. O kandydatach do Sądu Najwyższego

1 września 2018. Każdy, kto się zgłosił do Sądu Najwyższego, bierze udział w głęboko niemoralnym przedsięwzięciu. Czy poniesie tego konsekwencje? Polecamy artykuł Ł. Bojarskiego, prezesa INPRIS.

KRS zamiast chronić narusza niezależność sądów

22 lipca 2018. Pierwsze oświadczenie Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS.

Kto jest prezesem Sądu Najwyższego? Czy trwający "konkurs" do SN i NSA jest legalny i ważny?

20 lipca 2018. Zespół Ekspertów Prawnych w krótkim (stosunkowo) stanowisku tłumaczy jak jest.

Pod społeczną kontrolą. Dziesięć lat Obywatelskiego Monitoringu...

18 lipca 2018. Ukazał się nr 5/2018 miesięcznika Państwo i Prawo a w nim artykuł na temat monitorowania wyborów do Trybunału Konstytucyjnego.

Sędzia u psychologa i psychiatry - na co dzień o tym nie mówimy.

14 lipca 2018. Sędziowie to ludzie mocni i za takich chcą uchodzić. Tym bardziej potrzebują wsparcia – i profesjonalistów, i reszty obywateli – zwłaszcza w czasie, gdy są i jako środowisko, i osobiście atakowani.