Twoje Prawo

Twoje Prawo to gra przygotowana wspólnie przez INPRIS oraz Pracownię Gier Szkoleniowych. Gracze wcielają się w obywateli, którzy chcą wywrzeć wpływ na powstającą ustawę. Gra pozwala poznać kolejne etapy prac nad ustawą. Pokazuje również, jak w ramach prac legislacyjnych wyrazić opinię, aby dostrzegły ją osoby odpowiadające za przygotowanie ustawy na danym etapie.

Gra Twoje Prawo powstała dzięki wsparciu finansowemu CEE Trust.

Grę można pobrać za darmo tutaj. Pobraną grę należy wydrukować i pociąć zgodnie z instrukcją.

Grę można również kupić w sklepie internetowym Experience Corner: kup grę. Gra kupiona w sklepie została wyprodukowana z materiałów dobrej jakości, co umożliwia wielokrotne użycie.

Poczytaj więcej o grze, wybierając odnośnik z listy po prawej stronie lub pobierz grę i przetestuj ją w praktyce!

Dlaczego warto zagrać

Gra jest nowoczesnym narzędziem edukacyjnym, które obok praktycznej wiedzy z zakresu prawa, pozwala graczom w interaktywny sposób zdobywać wiedzę, rozwijać postawy obywatelskie oraz ćwiczyć umiejętności potrzebne w życiu publicznym.

Gracze przekonują się, że działanie w grupie przynosi korzyści, dyskusja jest potrzebna, a dążenie do kompromisów może być wyrazem skuteczności.

Gra pozwala na realizowanie ścieżek międzyprzedmiotowych przez wykorzystanie dowolnego problemu jako tematu ustawy.

Podstawowe informacje

Liczba uczestników
W grze może wziąć udział od 9 do 30 osób podzielonych na kilkuosobowe zespoły.

Czas gry
Gra składa się z 3 etapów, które mogą być rozgrywane łącznie lub oddzielnie, np. na 3 osobnych lekcjach lub w bloku 2-, 3-lekcyjnym.

Gracze
Gra adresowana jest do uczniów liceów. Jednakże jej konstrukcja pozwala na przeprowadzenie interesującej rozgrywki zarówno wśród uczniów gimnazjów, jak i absolwentów liceów (studentów czy osób pracujących). Wynika to stąd, że o kształcie rozgrywki decydują sami gracze przez podejmowanie działań i przedstawianie racji stojących za tymi działaniami.

W czasie prac nad grą z powodzeniem testowaliśmy ją wśród gimnazjalistów, uczniów liceów, jak również wśród osób, które już dawno zakończyły edukację.

Temat
Tematem projektu ustawy może być zagadnienie aktualnie komentowane w mediach lub zupełnie abstrakcyjny problem. Gra umożliwia prowadzącemu wybór dowolnego tematu. Dzięki temu, przy okazji rozgrywki można odrobić lekcje z wiedzy o społeczeństwie, psychologii, socjologii, komunikacji czy negocjacji.

Uwagi

Będziemy wdzięczni, jeżeli po zagraniu w Twoje Prawo, zechcecie Państwo podzielić się z nami uwagami lub sugestiami co do usprawnień, które możemy wprowadzić do gry. Uwagi prosimy kierować na adres: inpris at inpris.pl.