Ważne

INPRIS realizuje też projekt dotyczący przygotowania propozycji zmian systemowych obejmujących kryteria i procedury wyborcze kandydatów na poszczególne ważne stanowiska publiczne

Czytaj więcej >>

OMX: Obywatelski Monitoring Kandydatur na Stanowiska Publiczne

INPRIS uczestniczy w kilku koalicjach organizacji pozarządowych, które prowadzą obywatelski monitoring wyborów na niektóre ważne stanowiska publiczne: sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Generalnego Inspektora Danych Osobowych, Rzecznika Prawa Obywatelskich.

Przedstawiamy kandydatom kwestionariusze i organizujemy otwarte spotkania. Jeżeli przepisy przewidują przesłuchanie kandydatów przed komisjami parlamentarnymi obserwujemy ich obrady. Współpracujemy z mediami zbierając i upowszechniając informacje dotyczące kandydatów.

Uczestnictwo w monitoringu jest dobrowolne po stronie kandydatów; niektórzy odmawiają współpracy.

Nie oceniamy kandydatur od strony merytorycznej. Chodzi nam, aby objęcie ważnych stanowisk publicznych w Polsce wiązało się z dobrym obyczajem publicznego przedstawienia do weryfikacji kwalifikacji kandydata, zanim zapadnie decyzja o powołaniu. OMX ułatwia zainteresowanym i kompetentnym osobom lub organizacjom zająć stanowisko co do zalet i wad kandydatur.

Monitorując kandydatury na rozmaite stanowiska, chcemy zebrać doświadczenie upoważniające do zaproponowania sugestii przydatnych przy monitoringu różnych stanowisk w kraju lub zagranicą.

Od 1 czerwca 2010 r. Agata Waclawik-Wejman, członek zarządu INPRIS, nie bierze udziału w podejmowaniu decyzji i działaniach obywatelskiego monitoringu stanowisk publicznych OMX prowadzonych przez INPRIS.

Wiadomości OMX

OMX - raport z monitoringu

14 lipca 2016. Publikujemy raport z monitoringu procedur wyborczych GIODO, PG, RPO oraz sędziów TK.

Marszałek Sejmu ogłosił wybór sędziego Trybunału Konstytucyjnego

14 kwietnia 2016. W dniu dzisiejszym odbyło się w Sejmie głosowanie nad wyborem na sędziego TK dr hab. Z. Jędrzejewskiego.

Łukasz Bojarski o wyborach sędziów TK: "zwroty akcji jak w filmie"

12 kwietnia 2016. Polecamy lekturze najnowszy felieton Łukasza Bojarskiego, Prezesa INPRIS, który ukazał się w dniu dzisiejszym na łamach "Prawnika", dodatku do Dziennika Gazety Prawnej.

Pozytywna opinia o kandydacie na sędziego TK

12 kwietnia 2016. Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Z. Jędrzejewskiego na stanowisko sędziego TK.

Komisja zaopiniuje wniosek w sprawie wyboru sędziego TK

6 kwietnia 2016. Już w przyszłym tygodniu Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zaopiniuje wniosek w sprawie wyboru na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Pytania do kandydata na sędziego TK

5 kwietnia 2016. Przedstawiamy najnowszą informację koalicji realizującej Obywatelski Monitoring Wyborów Sędziów TK.

Druk nr 369

31 marca 2016. Na stronie internetowej Sejmu jest już dostępny druk nr 369, w którym przybliżona jest sylwetka Zbigniewa Jędrzejewskiego - kandydata na sędziego TK.