Ważne

INPRIS realizuje też projekt dotyczący przygotowania propozycji zmian systemowych obejmujących kryteria i procedury wyborcze kandydatów na poszczególne ważne stanowiska publiczne

Czytaj więcej >>

OMX: Obywatelski Monitoring Kandydatur na Stanowiska Publiczne

INPRIS uczestniczy w kilku koalicjach organizacji pozarządowych, które prowadzą obywatelski monitoring wyborów na niektóre ważne stanowiska publiczne: sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Generalnego Inspektora Danych Osobowych, Rzecznika Prawa Obywatelskich.

Przedstawiamy kandydatom kwestionariusze i organizujemy otwarte spotkania. Jeżeli przepisy przewidują przesłuchanie kandydatów przed komisjami parlamentarnymi obserwujemy ich obrady. Współpracujemy z mediami zbierając i upowszechniając informacje dotyczące kandydatów.

Uczestnictwo w monitoringu jest dobrowolne po stronie kandydatów; niektórzy odmawiają współpracy.

Nie oceniamy kandydatur od strony merytorycznej. Chodzi nam, aby objęcie ważnych stanowisk publicznych w Polsce wiązało się z dobrym obyczajem publicznego przedstawienia do weryfikacji kwalifikacji kandydata, zanim zapadnie decyzja o powołaniu. OMX ułatwia zainteresowanym i kompetentnym osobom lub organizacjom zająć stanowisko co do zalet i wad kandydatur.

Monitorując kandydatury na rozmaite stanowiska, chcemy zebrać doświadczenie upoważniające do zaproponowania sugestii przydatnych przy monitoringu różnych stanowisk w kraju lub zagranicą.

Od 1 czerwca 2010 r. Agata Waclawik-Wejman, członek zarządu INPRIS, nie bierze udziału w podejmowaniu decyzji i działaniach obywatelskiego monitoringu stanowisk publicznych OMX prowadzonych przez INPRIS.

Wiadomości OMX

Oświadczenie koalicji organizacji prowadzących Obywatelski Monitoring Kandydatów na Sędziów TK

25 lutego 2017. Zachęcamy do zapoznania się z oświadczeniem koalicji organizacji prowadzących Obywatelski Monitoring Kandydatów na Sędziów TK w sprawie przebiegu ostatniego wyboru sędziego TK.

Nowy sędzia TK wybrany. Brak czasu na poznanie kandydata.

23 lutego 2017. Sejm wybrał dr. hab. Grzegorza Jędrejka, prof. UKSW na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Od momentu upływu terminu na zgłoszenie kandydatów do wyboru upłynęło zaledwie kilkadziesiąt godzin. Ani posłowie, ani opinia publiczna nie mieli rzeczywistej szansy poznać kandydata i ocenić jego kwalifikacji na sędziego TK.

22 lutego upływa termin na zgłaszanie kandydatów na sędziego Trybunału Konstytucyjnego

13 lutego 2017. Marszałek Sejmu RP wyznaczył 22 lutego 2017 r. jako datę, do której można zgłaszać kandydatów na sędziego TK na miejsce zwolnione w wyniku z zrzeczenia się stanowiska sędziego TK przez prof. Andrzeja Wróbla.

Sąd Apelacyjny w Warszawie zadał ważne pytania Sądowi Najwyższemu dotyczące sytuacji prawnej Prezesa TK

10 lutego 2017. Postanowieniem z dnia 8 stycznia 2017 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie (sygn. I ACz 52/17) przedstawił do rozstrzygnięcia Sądowi Najwyższemu dwa ważne zagadnienia prawne w związku ze sprawą z wniosku Prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Mariusza Muszyńskiego.

Stanowisko ekspertów Fundacji Batorego w sprawie ostatnich zmian dotyczących TK

27 stycznia 2017. Zespół Ekspertów Prawnych przy Fundacji Batorego opublikował stanowisko w sprawie ostatnich zmian prawnych i faktycznych dotyczących Trybunału Konstytucyjnego.

21 dni na zgłoszenie kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego

25 stycznia 2017. Wystąpiliśmy do szefów klubów parlamentarnych oraz do Marszałka Sejmu RP z zapytaniem o kandydatów na sędziego Trybunału Konstytucyjnego w związku ze zrzeczeniem się urzędu sędziego TK przez prof. Andrzeja Wróbla.

INPRIS na konferencji o europejskich standardach wyboru sędziów konstytucyjnych

21 stycznia 2017. INPRIS wspólnie z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego i Wydawnictwem Wolters Kluwer zorganizował konferencję dotyczącą uwarunkowań wyboru członków sądów konstytucyjnych.