INPRIS to think tank prawniczy.

Algorytmy w służbie publicznej

14 kwietnia 2023. Prezentujemy raport z międzynarodowego monitoringu przejrzystości wdrażania systemów automatycznego podejmowania decyzji w instytucjach publicznych.

Raport jest efektem pracy konsorcjum organizacji z Polski (INPRIS), Czech, Słowacji, Węgier, a pracę konsorcjum koordynowało Open Data Kosovo. Wykonawcą projektu z ramienia INPRIS jest Krzysztof Izdebski, autor metodologii i redaktor dwóch dotychczasowych edycji monitoringu.

Z całością raportu można zapoznać się pod tym linkiem [link].

INPRIS był partnerem trzeciej edycji monitoringu przejrzystości wdrażania systemów automatycznego podejmowania decyzji w instytucjach publicznych. W tym roku skupiliśmy się sprawdzeniu czy i w jaki sposób władze wdrażają systemy komputerowe oparte na algorytmach, które biorą udziała w procesie decyzyjnym, który ma znaczenie dla praw i obowiązków obywateli, w dwóch obszarach. W wymiarze sprawiedliwości i na poziomie samorządu. Brzmi skomplikowanie? Najlepiej więc zobrazować to przykładami. To np. System Losowego Przydziału Spraw, czy narzędzia służące do rekrutacji dzieci do miejskich przedszkoli. Zastanawiamy się na ile takie narzędzie działają przejrzyście i są zrozumiałem do ludzi na których prawa i obowiązki mają wpływ. Ważnym elementem rekomendacji będzie również zwrócenie uwagi na potrzebę większego zaangażowania organizacji pozarządowych w procesy oceny funkcjonowania tych i podobnych narzędzi.

Projekt jest finansowany ze środków Funduszu Wyszehradzkiego.