INPRIS to think tank prawniczy.

Apel Prezesa Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzeja Rzeplińskiego skierowany do Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz do obywateli

19 grudnia 2016. Prof. Andrzej Rzepliński na zakończenie swojej kadencji wystosował publiczny apel do Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz do obywateli dotyczący dalszego funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego. Poniżej pełna treść oświadczenia.

„Pragnę najserdeczniej podziękować wszystkim ludziom dobrej woli, którzy zebrali się w niedzielę, 18 grudnia 2016 r. przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego. Wszystkim zgromadzonym leży na sercu przyszłość naszej Ojczyzny, jako państwa prawnego, demokratycznego oraz chroniącego wolności i prawa człowieka i obywatela.

Zostało wypowiedzianych w czasie zgromadzenia wiele miłych słów dla Trybunału i mnie osobiście. Jestem za te słowa głęboko wdzięczny.

Chciałbym jednak zauważyć przy tej okazji, że najbliższe godziny i dni będą decydujące dla przyszłości Trybunału Konstytucyjnego i tym samym dla przyszłości ustroju konstytucyjnego Państwa.

Prezydent Rzeczypospolitej nie podpisał jeszcze ustawy: Przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym oraz ustawę o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Ustawa ta zawiera wiele przepisów niezgodnych z Konstytucją i ostatecznie paraliżujących Trybunał Konstytucyjny.

Pesymistyczny scenariusz przewiduje, ze ustawa zostanie podpisana w poniedziałek 19 grudnia 2016 r. i ogłoszona w Dzienniku Ustaw w tym samym dniu, krótko przed północą. Ustawa wejdzie w życie we wtorek 20 grudnia 2016 r. po północy. We wtorek w nocy lub rano Prezydent powoła jednego z sędziów na stanowisko osoby pełniącej obowiązki Prezesa Trybunału, kierując się specjalnie dla tej osoby dobranymi kryteriami ustawowymi.

Osoba pełniąca obowiązki prezesa przybędzie do Trybunału we wtorek rano, być może nawet w towarzystwie BOR i rozpocznie urzędowanie. Według omawianej ustawy funkcjonowanie Trybunału zostanie zawieszone na 14 dni.

W tej sytuacji, w dniu, w którym tak wielu obywateli Polski wykazało solidarność z prawidłowo funkcjonującym Trybunałem Konstytucyjnym, pozwalam sobie wystąpić z apelem do Prezydenta Rzeczypospolitej, aby jako strażnik przestrzegania Konstytucji (art. 126 Konstytucji) wstrzymał się z podpisaniem wymienionej ustawy i poddał ją konsultacjom albo skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego w celu zbadania jej zgodności z Konstytucją.

Proszę wszystkich, którym leży na sercu dobro Ojczyzny o poparcie mojego apelu!

Warszawa, 18 grudnia 2016 roku

Andrzej Rzepliński”