INPRIS to think tank prawniczy.

Dr hab. Michał Warciński kandydatem PiS do Trybunału Konstytucyjnego

21 listopada 2016. Wczoraj (tj. 20 listopada 2016 r.) minął termin zgłaszania kandydatów na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Kandydatem posłów Klubu Parlamentarnego PiS jest dr hab. Michał Warciński.

W dniu 21 listopada 2016 r. ogłoszony został druk sejmowy nr 1046 zawierający zgłoszenie wraz z krótką notką biograficzną kandydata posłów Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. Podejmiemy próbę kontaktu z kandydatem w celu przedstawienia mu zasad monitoringu procesu wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego wraz z zaproszeniem do współpracy z koalicją w ramach naszego monitoringu, tj. przekazanie informacji o kandydacie według przygotowanego kwestionariusza oraz udziału w wysłuchaniu obywatelskim.

Nie mamy informacji o zgłoszeniu innych kandydatów. Koalicja organizacji pozarządowych wystąpiła do klubów parlamentarnych z prośbą o przedstawienie kandydatów. Poprosiliśmy też Marszałka Sejmu oraz Przewodniczącego Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o takie zaplanowanie procedury wyborczej, żeby była szansa przeprowadzenia działań monitoringowych i odbycia rzeczywistej debaty publicznej nad kandydatem lub kandydatami do TK. Dotychczas nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

Pismo do Klubu Parlamentarnego PiS można znaleźć tutaj. Podobne pisma zostały skierowane do Klubów: Platforma Obywatelska, Nowoczesna i Kukiz ’15.

Przedstawiamy również:

pismo do Marszałka Sejmu,

pismo do Przewodniczącego Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.