INPRIS to think tank prawniczy.

Informacja o możliwych związkach prof. M. Muszyńskiego ze służbami specjalnymi

24 listopada 2016. Gazeta Wyborcza opublikowała informacje wskazujące na możliwe związki prof. Mariusza Muszyńskiego ze służbami specjalnymi, które nie zostały ujawnione przez kandydata ani przez zgłaszających go posłów Prawa i Sprawiedliwości w procedurze wyboru na sędziego Trybunału Konstytucyjnego 3 grudnia 2015 r.

Przypominamy, że od 2006 roku prowadzony jest przez koalicję organizacji pozarządowych Obywatelski Monitoring Kandydatów na Sędziów Trybunału Konstytucyjnego, w ramach którego m.in. zbieramy informacje o kandydatach, w tym pozyskiwane od samych kandydatów oraz organizujemy publiczne wysłuchania kandydatów do TK. Opisana przez Gazetę Wyborczą sytuacja pokazuje jak ważny jest obywatelski monitoring wyborów do Trybunału, w tym szczegółowe poznanie życiorysu kandydatów, możliwość zadania im pytań oraz wysłuchanie publiczne kandydatów.

Sposób przeprowadzenia wyborów kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w grudniu 2015 r. uniemożliwił jednak koalicji organizacji pozarządowych odpowiednie działania. Od momentu zgłoszenia kandydatów, poprzez procedurę sejmową, aż do zaprzysiężenia przez Prezydenta RP upłynęła zaledwie jedna doba. Dodatkowo na posiedzeniu Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka - decyzją Przewodniczącego Komisji - nie pozwolono zadawać kandydatom jakichkolwiek pytań. Szczegóły monitorowania wyborów sędziów TK w 2015 r opisane są w raporcie dostępnym tutaj.

Link do tekstu Gazety Wyborczej.