INPRIS to think tank prawniczy.

JURIX. O prawie, nowych technologiach i sztucznej inteligencji

1 maja 2023. JURIX to skrócona nazwa Foundation for Legal Knowledge Based Systems, organizacji grupującej wybitnych badaczy prawa dotyczącego nowych technologii oraz sztucznej inteligencji. Dr Michał Araszkieiwcz (ekspert INPRIS) jest członkiem Komitetu Sterującego JURIXa.

Fundacja organizuje co roku ważne wydarzenie - konferecję, na której spotykają się czołowi eksperci i badacze, dyskutują o aktualnych problemach nowych technologii, planuje się nowe badania. Niedługo ukażą się informacje o tegorocznej konferencji. Tymczasem zachęcamy bardzo do zapoznania się z krótką informacją o ostatniej konferencji autorstwa dr Michała Araszkiewicza.

"W dniach 14-16 grudnia 2022 r. odbyła się trzydziesta piąta edycja dorocznej konferencji JURIX - The International Conference on Legal Knowledge and Information Systems. Tegoroczna edycja, której gospodarzem był Uniwersytet Kraju Saary (Saarbrücken, Niemcy) była pierwszą od trzech lat zorganizowaną w tradycyjny sposób – stacjonarnie, po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19. JURIX jest największą konferencją dotyczącą prawniczych zastosowań sztucznej inteligencji organizowaną przez podmiot europejski - jest to fundacja JURIX z siedzibą w Niderlandach.

Jak wiadomo, w obecnych czasach temat sztucznej inteligencji nie schodzi z czołówek gazet i portali informacyjnych. Tegoroczna edycja konferencji pozwala stwierdzić, że badania nad jej prawniczymi zastosowaniami rozwijają się dynamicznie, w dwóch nurtach. Pierwszy, bardziej tradycyjny, związany jest z budowaniem modeli rozumowań prawniczych czy systemów wspomagających podejmowanie decyzji z wykorzystaniem tradycyjnych modeli logicznych, argumentacyjnych czy opartych na kazusach. Tytułem przykładu można wskazać badania Ilarii Canavotto z Uniwersytetu w Maryland dotyczące rozumowań sędziowskich w sytuacji, gdy baza precedensów jest sprzeczna, czy prace grupy badawczej Toma van Engersa (Amsterdam) związane z działaniami broni autonomicznych i problemem spełniania przez nie norm prawa międzynarodowego.

Drugi nurt obejmuje różnorodne prace dotyczące automatycznej klasyfikacji, predykcji czy tworzenia podsumowań dokumentów prawniczych związanych z zastosowaniem nowoczesnych modeli uczenia maszynowego, przetwarzających język naturalny. Na przykład zespół pracujący pod kierunkiem Giovanniego Sartora (Bolonia) przygotował model przewidujący decyzje sędziowskie związane z podatkiem VAT (we włoskim systemie prawnym), a grupa badawcza Kevina Ashleya (Pittsburgh University) inteligentny system wspierający proces nauczania w szkołach prawa. Te dwa nurty starają się połączyć Brytyjczycy (Jack Mumford, Katie Atkinson, Trevor Bench-Capon) rozwijając model służący do przewidywania orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (laureaci nagrody za najlepszą pracę zgłoszoną na konferencję).
Pełny program konferencji dostępny jest pod adresem [link].

Niewątpliwie, różnorodne badania prowadzone w światowym nurcie AI and Law stanowią niezwykle bogate źródło informacji i inspiracji dla środowiska Legal Tech, a także dla organów władzy publicznej i organizacji pozarządowych zajmujących się elektronizacją różnych aspektów świadczenia pomocy prawnej czy sprawowania wymiaru sprawiedliwości."

 

"Przybliżamy prawo ludziom". INPRIS 1,5% PIT, KRS 0000328112.