INPRIS to think tank prawniczy.

Kontrowersje wokół wniosku Prokuratora Generalnego do TK o zbadanie konstytucyjności wyboru trzech sędziów TK

że kwestionowanie wyboru trzech sędziów po siedmiu latach jest kolejnym elementem pogarszającym sytuację wokół Trybunału Konstytucyjnego. Z oświadczeniem Przewodniczącego z dnia 16 stycznia 2017 r. można zapoznać się na stronie internetowej Komisji Weneckiej.

Warto też zwrócić uwagę na ciekawy aspekt tej sprawy, iż wniosek dotyczy dokładnie tych sędziów, którzy zostali wskazani przez sędziów zebranych na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów TK w dniu 30 listopada 2016 r. Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie jako kandydatów na Prezesa TK. Prezydent RP jednak nie powołał Prezesa TK spośród wskazanych sędziów TK.

Przypominamy też, iż w ostatnich dniach wskazywano na bardzo poważne zastrzeżenia co do legalności wyboru sędzi Julii Przyłębskiej na Prezesa TK. O sprawie piszemy tutaj.

Przypominamy, że koalicja organizacji pozarządowych monitorowała wybór sędziów Marka Zubika, Piotra Tulei oraz Stanisława Rymara. Odpowiednie informacje można znaleźć w raporcie INPRIS oraz na naszej stronie w archiwalnych wiadomościach dotyczących monitorowania wyborów do TK.

<< Pierwsza < Poprzednia 1 2 Następna > Ostatnia >>