INPRIS to think tank prawniczy.

Nowe informacje na temat przeszłości prof. Mariusza Muszyńskiego

27 marca 2017 r. Gazeta Wyborcza opublikowała nowe informacje dotyczące przeszłości prof. Mariusza Muszyńskiego jako oficera polskich służb specjalnych.

Gazeta Wyborcza na podstawie informacji uzyskanych w źródłach służbach specjalnych podaje, że prof. Mariusz Muszyński ukończył szkołę wywiadu w Kiejkutach i był funkcjonariuszem służb specjalnych w latach 90-siątych. Ze służby odszedł w połowie lat 90-siątych, po dekonspiracji na placówce w Berlinie. W okresie pobytu prof. M. Muszyńskiego w Berlinie na placówce dyplomatycznej przybywała również obecna prezes TK Julia Przyłębska. Z całością tekstu Wojciecha Czuchnowskiego można zapoznać się na stronie wyborcza.pl

Przypominamy, że w informacji o kandydacie przedstawionych posłom przy procedurze wyboru prof. M. Muszyńskiego na sędziego TK danych o pracy w służbach specjalnych nie przedstawiono. Zgłoszenie, wybór i zaprzysiężenie kandydatów w grudniu 2015 r. odbyły się w kilkadziesiąt godzin. W procedurze nie było żadnych możliwości zadania pytań kandydatom.

O wątpliwościach wokół kandydatury prof. M. Muszyńskiego pisaliśmy tutaj.

Przypominamy też sprawę aktywności prof. M. Muszyńskiego na Twittrze. Informacje można znaleźć tutaj.

Z biogramem prof. M. Muszyńskiego opracowanym przez organizacje prowadzące monitoring wyborów sędziów TK po dopuszczeniu prof. M. Muszyńskiego do orzekania w TK można zapoznać się tutaj.

Zachęcamy też do zapoznania się ze szczegółami monitorowania wyborów sędziów TK w 2015 r. opisanymi w raporcie w całości dostępnym na naszej stronie internetowej.