INPRIS to think tank prawniczy.

Po co nam Karta Praw Podstawowych? Migranci, prywatność, bioetyka - zaproszenie na debatę

4 grudnia 2014. Zapraszamy na debatę „Po co nam Karta Praw Podstawowych? Migranci, prywatność, bioetyka” organizowaną przez INPRIS w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie”. Spotkanie odbędzie się 9 grudnia 2014 (wtorek) o godz. 18.30 w kinie Muranów. Naszymi gośćmi będą Malika Abdoulvakhabova, red. Ewa Siedlecka i r.pr. Mirosław Wróblewski.

Po co nam Karta Praw Podstawowych? Czy kolejny dokument dotyczący praw człowieka zmienił coś w naszej sytuacji, czy to tylko efekt działań biurokracji unijnej? Czy prawa zagwarantowane w Karcie są tylko powtórzeniem klasycznego katalogu, czy jednak może prezentują novum w podejściu do praw człowieka?

Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej, obowiązująca od 2009, nadal budzi kontrowersje. Czy Karta obowiązuje w Polsce? Jaki jest jej wpływ na prawa migrantów, prywatność, bioetykę? Czy jest to furtka do legalizacji aborcji, związków partnerskich i eutanazji? Jakie nowe obowiązki zostały nałożone na Polskę? Co tak naprawdę gwarantuje prawo do dobrej administracji i prawo do strajku?

Na te wszystkie pytania odpowiemy w czasie debaty poświęconej Karcie, jej prawnemu znaczeniu i społecznemu postrzeganiu. Zapraszamy zarówno tych, dla których Karta Praw Podstawowych jest dokumentem nowym, jak i tych, którzy z Kartą się już zetknęli i chcą wyrazić swoją opinię.

KTO?

W debacie wezmą udział Malika Abdoulvakhabova (działająca na rzecz uchodźców i migrantów), red. Ewa Siedlecka (Gazeta Wyborcza) i r.pr. Mirosław Wróblewski (członek Zarządu Agencji Praw Podstawowych UE).

GDZIE I KIEDY?

Debata odbędzie się 9 grudnia 2014 (wtorek) o godz. 18.30 w festiwalowym kinie Muranów (w sali Gerard).

Debata organizowana jest w ramach międzynarodowego projektu „Karta Praw Podstawowych UE jako żywy instrument” finansowanego przez Unię Europejską i współfinansowanego przez Krajową Radę Radców Prawnych.