Skutki orzeczeń TSUE
23 lipca 2021. Organizacje pozarządowe i środowiska prawnicze wydały oświadczenie w sprawie konsekwencji orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości dotyczących systemu dyscyplinarnego wobec sędziów w Polsce
Grupa 14 organizacji i środowisk prawniczych (w tym INPRIS) przedstawiła oświadczenie dotyczące konsekwencji niedawnych orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości dotyczących systemu dyscyplinarnego wobec sędziów w Polsce. Organizacje są przekonane, że tylko rzetelna informacja o skutkach wspomnianych orzeczeń sądu w Luksemburgu – pozbawiona politycznej retoryki – przyczyni się do pełnego zrozumienia ostatnich wydarzeń oraz skutków, jakie wynikają z tych rozstrzygnięć dla organów państwa.
Kluczowe punkty oświadczenia:
- Przystępując do Unii Europejskiej, Polska zobowiązała się do stosowania prawa unijnego w całości i wykonywania orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości.
- Obowiązek natychmiastowego wykonania orzeczeń TSUE spoczywa na wszystkich organach państwa, które nie powinny oczekiwać na uchylenie zakwestionowanych przepisów przez ustawodawcę.
- Państwa członkowskie mają obowiązek zagwarantować niezależność sądów i niezawisłość sędziów. Kwestia ta nie dotyczy organizacji wymiaru sprawiedliwości. Niezależności i niezawisłości nie można bowiem w żaden sposób „organizować”.
- Niewykonanie orzeczeń TSUE może spowodować nałożenie na Polskę kar pieniężnych, wypłatę odszkodowań przez Skarb Państwa i uruchomienie mechanizmu „pieniądze za praworządność”. Dodatkowo, może stanowić podstawę odpowiedzialności karnej funkcjonariuszy publicznych.
- Konkretne obowiązki związane z wykonaniem orzeczeń TSUE dotyczą m.in. Pierwszego Prezesa SN, KRS w obecnym składzie, rzeczników dyscyplinarnych i prokuratury, sądów dyscyplinarnych oraz prezesów sądów.
Z całością oświadczenia i uzasadnieniem można zapoznać się tutaj.
Sygnatariusze oświadczenia:
- Forum Obywatelskiego Rozwoju – FOR
- Archiwum Osiatyńskiego
- Stowarzyszenie Adwokackie „Defensor Iuris”
- Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”
- Krakowski Instytut Prawa Karnego
- Helsińska Fundacja Praw Człowieka
- Stowarzyszenie Sędziów „Themis”
- Stałe Prezydium Forum Współpracy Sędziów
- Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex Super Omnia”
- Amnesty International Polska
- Ogólnopolskie Stowarzyszenie Sędziów Sądów Administracyjnych
- INPRIS – Instytut Prawa i Społeczeństwa
- Stowarzyszenie im. Profesora Zbigniewa Hołdy
- Wolne Sądy