INPRIS to think tank prawniczy.

Wybór sędziego Trybunału Konstytucyjnego możliwy w przyszłym tygodniu

8 grudnia 2016. W planie 32 posiedzenia Sejmu RP (13-15 grudnia 2016 r.) przewidziano możliwość rozszerzenia porządku obrad o wybór sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Z sekretariatu Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka uzyskaliśmy informację, że Komisja może zająć się wydaniem opinii o kandydacie we wtorek, 13 grudnia 2016 r.

Przypominamy, że wspólnie z Helsińską Fundacją Praw Człowieka monitorujemy proces wyboru sędziego do Trybunału Konstytucyjnego. Jedynym zgłoszonym kandydatem jest dr hab. Michał Warciński. Kandydat został zaproszony przez koalicję organizacji prowadzących monitoring do przekazania informacji o sobie, został mu przekazany kwestionariusz. Kandydat jednak nie odpowiedział na zaproszenie organizacji. Z tego też powodu niemożliwe było przeprowadzenie wysłuchania obywatelskiego kandydata do TK.

Wysłaliśmy zapytanie do Przewodniczącego Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o możliwość udziału w charakterze obserwatorów przedstawicieli organizacji pozarządowych w posiedzeniu Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, na którym przyjmowana będzie opinia o kandydacie do Trybunału Konstytucyjnego.

Kadencja sędziego prof. Andrzeja Rzeplińskiego mija 19 grudnia 2016 r.