Co się dzieje w INPRIS?

Think tanki prawnicze w Polsce - wyzwania i rekomendacje

O SEMINARIUM

Przygotowaliśmy opracowanie na temat wyzwań i możliwości działania dla think tanków, które zajmują się problemami prawa, regulacji i wymiaru sprawiedliwości. Interesowało nas zastosowanie metod działania i komunikacji stosowanej przez wiodące think tanki w działalności think tanków o profilu prawniczym.

Uważamy, że dla rozwoju Polski jest ważne, aby przy formułowaniu prawa i polityki regulacyjnej rząd, parlament i system polityczny poprawił zdolność czerpania wiedzy z zewnątrz (tzn. z uczelni, instytutów badawczych, organizacji pozarządowych i przedsiębiorstw). W tej sprawie think tanki mogą same dostarczać wiedzę albo pełnić rolę pośredników.

Dwie kwestie były kluczowe w naszych dociekaniach: (1) jakość badań prowadzonych przez think tanki (2) wpływ badań i rekomendacji na rzeczywistość. Oprócz literatury, ważnym źródłem dla naszych ustaleń były wywiady w Polsce i za granicą z działaczami organizacji pozarządowych, dziennikarzami, naukowcami, politykami.

Celem seminarium było przeprowadzenie dyskusji o perspektywach dla polskich think tanków prawniczych oraz krytyka wstępnych ustaleń naszego raportu. Dodatkowo, ponieważ polskie prawo rozwija się w ramach systemu Unii Europejskiej, zaprosiliśmy Dr. Stephena Swanna z European Legal Studies Institute (RFN), który przedstawił polskiej publiczności swoje doświadczenia z eksperckiej pracy prawniczej na poziomie instytucji unijnych.

Przedsięwzięcie zostało sfinansowane przez Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe.