Ważne

INPRIS realizuje też projekt dotyczący przygotowania propozycji zmian systemowych obejmujących kryteria i procedury wyborcze kandydatów na poszczególne ważne stanowiska publiczne

Czytaj więcej >>

OMX: Obywatelski Monitoring Kandydatur na Stanowiska Publiczne

INPRIS uczestniczy w kilku koalicjach organizacji pozarządowych, które prowadzą obywatelski monitoring wyborów na niektóre ważne stanowiska publiczne: sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Generalnego Inspektora Danych Osobowych, Rzecznika Prawa Obywatelskich.

Przedstawiamy kandydatom kwestionariusze i organizujemy otwarte spotkania. Jeżeli przepisy przewidują przesłuchanie kandydatów przed komisjami parlamentarnymi obserwujemy ich obrady. Współpracujemy z mediami zbierając i upowszechniając informacje dotyczące kandydatów.

Uczestnictwo w monitoringu jest dobrowolne po stronie kandydatów; niektórzy odmawiają współpracy.

Nie oceniamy kandydatur od strony merytorycznej. Chodzi nam, aby objęcie ważnych stanowisk publicznych w Polsce wiązało się z dobrym obyczajem publicznego przedstawienia do weryfikacji kwalifikacji kandydata, zanim zapadnie decyzja o powołaniu. OMX ułatwia zainteresowanym i kompetentnym osobom lub organizacjom zająć stanowisko co do zalet i wad kandydatur.

Monitorując kandydatury na rozmaite stanowiska, chcemy zebrać doświadczenie upoważniające do zaproponowania sugestii przydatnych przy monitoringu różnych stanowisk w kraju lub zagranicą.

Od 1 czerwca 2010 r. Agata Waclawik-Wejman, członek zarządu INPRIS, nie bierze udziału w podejmowaniu decyzji i działaniach obywatelskiego monitoringu stanowisk publicznych OMX prowadzonych przez INPRIS.

Wiadomości OMX

Pod społeczną kontrolą. Dziesięć lat Obywatelskiego Monitoringu...

18 lipca 2018. Ukazał się nr 5/2018 miesięcznika Państwo i Prawo a w nim artykuł na temat monitorowania wyborów do Trybunału Konstytucyjnego.

Manipulacje w Trybunale Konstytucyjnym

24 maja 2018. Grupa ekspertów, w tym Prezes INPRIS Łukasz Bojarski, krytykuje manipulacje składami orzekającymi w Trybunale Konstytucyjnym

Wybory sędziów do KRS. Sejm transparentnie ale w tajemnicy....

5 marca 2018. Oświadczenie INPRIS i HFPC w sprawie wyboru członków do Krajowej Rady Sądownictwa.

Ekspresem do Trybunału

30 stycznia 2018 r. Prezydent RP Andrzej Duda odebrał ślubowanie od dr. hab. Jarosława Wyrembaka wybranego 26 stycznia 2018 r. przez Sejm RP na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego, w miejsce zmarłego prof. Henryka Ciocha

Raport: Pod lupą obywateli

18 września 2017. Ukazał się raport Fundacji Batorego o monitoringu wyborów na wysokie stanowiska publiczne. Autorzy: Łukasz Bojarski i Grzegorz Wiaderek (INPRIS)

Justyn Piskorski złożył ślubowanie wobec Prezydenta RP

18 września 2017. Prezydent RP Andrzej Duda odebrał ślubowanie od dr hab. Justyna Piskorskiego prof. UAM, wybranego przez Sejm RP sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Brak reakcji kandydata do TK

11 września 2017. Kandydat do Trybunału Konstytucyjnego dr hab. Justyn Piskorski, prof. UAM nie odpowiedział dotychczas na zaproszenie organizacji prowadzących obywatelski monitoring kandydatów na sędziów TK.
1 2 3 4 5 6 7 Next >