Ważne

INPRIS realizuje też projekt dotyczący przygotowania propozycji zmian systemowych obejmujących kryteria i procedury wyborcze kandydatów na poszczególne ważne stanowiska publiczne

Czytaj więcej >>

OMX: Obywatelski Monitoring Kandydatur na Stanowiska Publiczne

INPRIS uczestniczy w kilku koalicjach organizacji pozarządowych, które prowadzą obywatelski monitoring wyborów na niektóre ważne stanowiska publiczne: sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Generalnego Inspektora Danych Osobowych, Rzecznika Prawa Obywatelskich.

Przedstawiamy kandydatom kwestionariusze i organizujemy otwarte spotkania. Jeżeli przepisy przewidują przesłuchanie kandydatów przed komisjami parlamentarnymi obserwujemy ich obrady. Współpracujemy z mediami zbierając i upowszechniając informacje dotyczące kandydatów.

Uczestnictwo w monitoringu jest dobrowolne po stronie kandydatów; niektórzy odmawiają współpracy.

Nie oceniamy kandydatur od strony merytorycznej. Chodzi nam, aby objęcie ważnych stanowisk publicznych w Polsce wiązało się z dobrym obyczajem publicznego przedstawienia do weryfikacji kwalifikacji kandydata, zanim zapadnie decyzja o powołaniu. OMX ułatwia zainteresowanym i kompetentnym osobom lub organizacjom zająć stanowisko co do zalet i wad kandydatur.

Monitorując kandydatury na rozmaite stanowiska, chcemy zebrać doświadczenie upoważniające do zaproponowania sugestii przydatnych przy monitoringu różnych stanowisk w kraju lub zagranicą.

Od 1 czerwca 2010 r. Agata Waclawik-Wejman, członek zarządu INPRIS, nie bierze udziału w podejmowaniu decyzji i działaniach obywatelskiego monitoringu stanowisk publicznych OMX prowadzonych przez INPRIS.

Wiadomości OMX

Brak reakcji kandydata do TK na nasze zaproszenie

6 czerwca 2017. Kandydat do Trybunału Konstytucyjnego mec. Andrzej Zielonacki nie odpowiedział dotychczas na zaproszenie organizacji monitorujących wybór do Trybunału Konstytucyjnego do przekazania informacji o sobie oraz do udziału w „wysłuchaniu publicznym”.

Pytamy Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej o kandydata do TK

5 czerwca 2017. Poprosiliśmy Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu – prof. Macieja Gutowskiego o informacje dotyczące kandydata do Trybunału Konstytucyjnego. Mec. Andrzej Zielonacki jest członkiem izby poznańskiej. Czekamy na odpowiedź.

Druk sejmowy z kandydatem do Trybunału Konstytucyjnego

30 maja 2017. Ukazał się druk sejmowy (nr 1584) zawierający informacje o kandydacie na sędziego Trybunału Konstytucyjnego mec. Andrzeju Zielonackim zgłoszonym przez grupę posłów klubu PiS. Nie został zgłoszony żaden inny kandydat.

Pytamy kandydata do TK

28 maja 2017. Przesłaliśmy na adres mailowy kandydata na sędziego Trybunału Konstytucyjnego adwokata Andrzeja Zielonackiego informacje o obywatelskim monitoringu kandydatów na sędziów TK oraz prośbę o wypełnienie kwestionariusza kandydata i przesłanie innych informacji.

Pytamy o kandydatów na zwalniane stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego

23 maja 2017. W związku z upływającą 26 czerwca 2017 r. kadencją sędziego TK prof. Stanisława Biernata pytamy przewodniczących klubów poselskich i Marszałka Sejmu RP o kandydatów na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Wkrótce wybór nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego

12 maja 2017. Prof. Stanisław Biernat, Wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego, kończy kadencję sędziego TK w dniu 26 czerwca 2017 r. Wkrótce powinni być znani kandydat lub kandydaci na jego miejsce.

Nowe informacje na temat przeszłości prof. Mariusza Muszyńskiego

27 marca 2017 r. Gazeta Wyborcza opublikowała nowe informacje dotyczące przeszłości prof. Mariusza Muszyńskiego jako oficera polskich służb specjalnych.