Ważne

INPRIS realizuje też projekt dotyczący przygotowania propozycji zmian systemowych obejmujących kryteria i procedury wyborcze kandydatów na poszczególne ważne stanowiska publiczne

Czytaj więcej >>

OMX: Obywatelski Monitoring Kandydatur na Stanowiska Publiczne

INPRIS uczestniczy w kilku koalicjach organizacji pozarządowych, które prowadzą obywatelski monitoring wyborów na niektóre ważne stanowiska publiczne: sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Generalnego Inspektora Danych Osobowych, Rzecznika Prawa Obywatelskich.

Przedstawiamy kandydatom kwestionariusze i organizujemy otwarte spotkania. Jeżeli przepisy przewidują przesłuchanie kandydatów przed komisjami parlamentarnymi obserwujemy ich obrady. Współpracujemy z mediami zbierając i upowszechniając informacje dotyczące kandydatów.

Uczestnictwo w monitoringu jest dobrowolne po stronie kandydatów; niektórzy odmawiają współpracy.

Nie oceniamy kandydatur od strony merytorycznej. Chodzi nam, aby objęcie ważnych stanowisk publicznych w Polsce wiązało się z dobrym obyczajem publicznego przedstawienia do weryfikacji kwalifikacji kandydata, zanim zapadnie decyzja o powołaniu. OMX ułatwia zainteresowanym i kompetentnym osobom lub organizacjom zająć stanowisko co do zalet i wad kandydatur.

Monitorując kandydatury na rozmaite stanowiska, chcemy zebrać doświadczenie upoważniające do zaproponowania sugestii przydatnych przy monitoringu różnych stanowisk w kraju lub zagranicą.

Od 1 czerwca 2010 r. Agata Waclawik-Wejman, członek zarządu INPRIS, nie bierze udziału w podejmowaniu decyzji i działaniach obywatelskiego monitoringu stanowisk publicznych OMX prowadzonych przez INPRIS.

Wiadomości OMX

Dokumenty, na podstawie których prof. Mariusz Muszyński zarządza TK i Biurem TK

20 stycznia 2017. Publikujemy dokumenty uzyskane przez Michała Podsiadłę (doktoranta w Katedrze Prawa Konstytucyjnego na WPiA UJ, uzyskane w trybie dostępu do informacji publicznej w ramach badań naukowych nad trybem postępowania przed TK), na podstawie których prof. Mariusz Muszyński uzyskał upoważnienie do zarządzania pracą Trybunału Konstytucyjnego i pracą Biura Trybunału Konstytucyjnego.

Kontrowersje wokół wniosku Prokuratora Generalnego do TK o zbadanie konstytucyjności wyboru trzech sędziów TK

17 stycznia 2017. Prokurator Generalny skierował w dniu 11 stycznia 2017 r. wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie konstytucyjności uchwały Sejmu RP z dnia 26 listopada 2010 r. w sprawie wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Wniosek budzi poważne zastrzeżenia.

Oświadczenie Wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego prof. Stanisława Biernata

16 stycznia 2017. W związku z aktualną sytuacją w Trybunale Konstytucyjnym Wiceprezes Trybunału prof. Stanisław Biernat wydał w dniu 13 stycznia 2017 r. oświadczenie. Całość oświadczenia zamieszczamy niżej.

Pytamy o możliwego następcę prof. A. Wróbla na stanowisku sędziego TK

8 stycznia 2017 r. W związku z rezygnacją sędziego TK prof. Andrzej Wróbla i bliskim zakończeniem jego kadencji jako sędziego TK występujemy do klubów parlamentarnych i władz Sejmu RP z zapytaniem o kandydatów na następcę sędziego A. Wróbla.

Zastrzeżenia dotyczące wyboru J. Przyłębskiej na prezesa TK

8 stycznia 2017. Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez Helsińską Fundację Praw Człowieka i Gazetę Wyborczą istnieją zastrzeżenia co do prawidłowości wyboru sędzi J. Przyłębskiej na Prezesa TK.

Obecność prof. Henryka Ciocha w władzach kilku fundacji

20 grudnia 2016. Prof. Henryk Cioch, włączony dziś do orzekania w TK, jest członkiem organów nadzoru kilku fundacji. Przepisy o sędziach TK zawierają ograniczenia co do aktywności pozaorzeczniczej sędziów TK.

Michał Warciński złożył ślubowanie i rozpoczął kadencję jako sędzia TK

20 grudnia 2016. W Pałacu Prezydenckim dr hab. Michał Warciński złożył ślubowanie przed prezydentem RP Andrzejem Dudą i rozpoczął dziewięcioletnią kadencję jako sędzia Trybunału Konstytucyjnego.