Jarosław Gwizdak

Członek Zarządu INPRIS.

Adwokat, były sędzia, publicysta.

Propagator sprawnych, przyjaznych i obywatelskich instytucji życia publicznego, mediacji oraz innowacji społecznych. Edukator i popularyzator prawa dla wszystkich.

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, studiów z zakresu prawa brytyjskiego i europejskiego (Uniwersytet w Cambridge) oraz Leadership Academy for Poland. Stypendysta EUI we Florencji w 2022 r.

Laureat głównej nagrody pierwszej edycji plebiscytu „Obywatelski Sędzia Roku 2015” Fundacji Court Watch Polska oraz plebiscytu Dziennika Zachodniego Osobowość Roku (2017) nominowany za propagowanie w społeczeństwie polskim wiedzy o prawie w sposób zrozumiały dla każdego człowieka.

Współtwórca i inicjator obchodów Dnia Wymiaru Sprawiedliwości 2016 (#DWS16) w niemal 30 sądach w Polsce. Był gościem m.in. Akademii Sztuk Przepięknych Przystanku Woodstock 2017. Stały ekspert pojawiający się w mediach (TVN24, Radio Piekary, Radio Tok FM, Radio Nowy Świat, Onet), jeden ze współautorów bestsellerowej książki „Umówmy się na Polskę”.

Od 2003 sędzia sądu rejonowego, orzekający najpierw w Sądzie Rejonowym w Katowicach, potem Katowice-Zachód w Katowicach, od 1 maja 2013 do 30 kwietnia 2017 – prezes sądu. W czerwcu 2019 r. złożył urząd sędziego.

Autor publikacji z zakresu zarządzania jednostkami wymiaru sprawiedliwości (wydawnictwo KSSiP, kwartalnik KRS), felietonista „Rzeczy o prawie” w dzienniku Rzeczpospolita. Współpracownik „ResPubliki Nowej” oraz „Visegrad Insight”.

Asystent na Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Prowadzi zajęcia z prawa cywilnego na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS w Warszawie, współtworzył autorskie konwersatorium dla studentów prawa Wydziału Prawa i Administracji UŚ: „Sąd – tu się spotyka teoria i praktyka”.

W czerwcu 2018 ogłosił, że będzie kandydować na prezydenta Katowic w wyborach samorządowych w październiku 2018. Uzyskał 12.461 głosów (10,63%), zajmując trzecie miejsce. Jego komitetowi zabrakło 700 głosów, by dostać się do Rady Miasta. Po wyborach wrócił na krótko do orzekania.

Ekspert EU w Ukrainie 2019-2021 r. w programie „PravoJustice", ekspert USAID w Gruzji w 2022 r. w programie „PRoLoG”. Główny ekspert w programach TRIIAL i TRIIAL 2 finansowanych przez EU.

Kontakt: jaroslaw.gwizdak at inpris.pl