Przedsięwzięcia

INPRIS współorganizuje prace Rady Ekspertów Programu "Obywatel i Prawo"

INPRIS w pracach Rady Ekspertów reprezentują Grzegorz Wiaderek (jako przewodniczący) oraz Łukasz Bojarski. Główny cel działającej od 2005 roku Rady Ekspertów Programu "Obywatel i Prawo" obejmuje przedstawianie rekomendacji i rozwiązań systemowych dla zwiększenia dostępu obywateli do pomocy prawnej w Polsce oraz określanie kierunków działań dla projektów pilotażowych lub badawczych mieszczących się w celach Programu.

Wspólnie z Instytutem Spraw Publicznych zapewniamy odpowiednie zaplecze merytoryczne i organizacyjne dla prac Rady Ekspertów oraz jesteśmy odpowiedzialni za realizację przyjmowanych przez Radę projektów konkretnych działań wdrażających innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie dostępu do pomocy prawnej.

Prace Rady Ekspertów obejmują: organizowanie publicznych debat, prowadzenie badań i analiz, realizację projektów pilotażowych obejmujących nowatorskie rozwiązania w dziedzinie dostępu do pomocy prawnej. Rada Ekspertów od początku swojej działalności angażuje się w debatę publiczną na temat reformy systemu dostępu do pomocy prawnej. W ramach prac Rady w poprzednich latach m.in. dyskutowano na temat: ograniczonego dostępu do zawodów prawniczych, problemów i wyzwań stojących przed wymiarem sprawiedliwości, problemów w dostępie obywateli do bezpłatnej pomocy prawnej, finansowania pomocy prawnej, reformy zawodów prawniczych.

Realizowano projekty zlecone przez Radę Ekspertów obejmujące m.in.: prowadzenia litygacji strategicznej w zakresie wybranego problemu związanego z dostępem obywatela do pomocy prawnej, uruchomienie Centrum Pro Bono (ułatwiające organizacjom pozarządowym rozwiązywanie problemów prawnych przy bezpłatnej pomocy kancelarii prawnych), promocję mediacji cywilnej (www.mediacjajestemza.pl), monitoring polityki informacyjnej polskich sądów.

Więcej informacji i materiałów dotyczących realizacji Programu Obywatel i Prawo w poprzednich latach znaleźć można na stronie Instytutu Spraw Publicznych (isp.org.pl).

Sponsorem programu jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności (pafw.pl)

Obywatel i Prawo

Ten program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizuje od 2002 roku Instytut Spraw Publicznych.

Głównym celem Programu „Obywatel i Prawo” jest poszerzanie i ułatwianie obywatelom dostępu do pomocy prawnej oraz pomoc w aktywizowaniu obywateli do korzystania ze swoich praw.

Rada Ekspertów (2011-2012)

  • Grzegorz Wiaderek (Inpris - Instytut Prawa i Społeczeństwa) – Przewodniczący Rady
  • Maciej Bobrowicz (Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych)
  • Łukasz Bojarski (Inpris - Instytut Prawa i Społeczeństwa)
  • Jacek Czaja (Ministerstwo Sprawiedliwości)
  • Katarzyna Gonera (Sędzia Sądu Najwyższego)
  • Renata Koźlicka – Glińska (Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności)
  • Jacek Kucharczyk (Prezes Zarządu, Instytut Spraw Publicznych)
  • Hanna Machińska (Dyrektor Biura Informacji Rady Europy)
  • Tomasz Pietryga (Rzeczpospolita)
  • Tomasz Schimanek (Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce)
  • Krzysztof Więckiewicz (Dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej)
  • Agata Winiarska (Instytut Spraw Publicznych)
  • Jarosław Zbieranek (Instytut Spraw Publicznych)
  • Andrzej Zwara (Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej)
  • Małgorzata Druciarek (Instytut Spraw Publicznych) - Sekretarz Rady Ekspertów

Komentarz dr. Jana Winczorka do projektu zmian w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej

10 sierpnia 2017. Prezentujemy komentarz eksperta INPRIS – dr. Jana Winczorka (WPiA UW, członek Rady Pomocy Prawnej) do prezydenckiego projektu zmian w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej.

Przedstawiciele NGO o systemie nieodpłatnej pomocy prawnej

7 marca 2017. Pozarządowi członkowie Rady Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Edukacji Prawnej przy Ministrze Sprawiedliwości: dr Filip Czernicki oraz dr Jan Winczorek (ekspert INPRIS) przygotowali stanowisko w sprawie podsumowania roku funkcjonowania i koniecznych zmian w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej.

Komentarz dr. Michała Araszkiewicza do ostatnich doniesień w sprawie algorytmu do czytania umów

3 marca 2017. Zachęcamy do zapoznania się z komentarzem dr. Michała Araszkiewicza (UJ), eksperta INPRIS, do przygotowanego przez bank inwestycyjny JPMorgan algorytmu do czytania umów, o którym w ostatnich dniach było głośno w mediach.

Opinia INPRIS do projektu Rozporządzenia w sprawie badań lekarskich i psychologicznych kandydatów do objęcia urzędu asesora sądowego

18 listopada 2015. INPRIS zgłosił uwagi do projektu Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie badań lekarskich i psychologicznych kandydatów do objęcia urzędu asesora sądowego.

Warsztaty dla nauczycieli dotyczące gry o procesie legislacyjnym „Twoje Prawo”

18 kwietnia 2013. Na szkoleniu zorganizowanym przez Ośrodek Rozwoju Edukacji pod tytułem „Edukacja Prawna w podstawie programowej” odbyły się warsztaty dotyczące gry o procesie legislacyjnym „Twoje Prawo”, które poprowadzili eksperci INPRIS.

I posiedzenie Rady Ekspertów Programu Obywatel i Prawo VII

8 listopada 2012. W Instytucie Spraw Publicznych odbyło się inauguracyjne posiedzenie Rady Ekspertów Programu Obywatel i Prawo VII. Program prowadzony jest przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Zadaniem Rady jest inspirowanie i organizowanie debaty dotyczącej szeroko rozumianego dostępu do pomocy prawnej.