Przedsięwzięcia

Cele projektu

Projekt dotyczy wzmocnienia współpracy organizacji pozarządowych i sądownictwa w krajach Grupy Wyszehradzkiej i Bałkanów Zachodnich. INPRIS, lider przedsięwzięcia, odwołuje się do swoich doświadczeń, m.in. projektu „Razem czy osobno? Współpraca, interakcja, komunikacja wymiaru sprawiedliwości i organizacji obywatelskich”.

Celem projektu jest gromadzenie i upowszechnianie dobrych praktyk w dziedzinie współpracy między organizacjami obywatelskimi a wymiarem sprawiedliwości, ze szczególnym uwzględnieniem różnych form monitoringu obywatelskiego. Od lat widać, że organizacje pozarządowe w całej Europe są coraz bardziej zaangażowane w różne formy działań związane z sądownictwem, dlatego też przyjrzenie się, jak to zagadnienie wygląda w innych krajach, wydaje się niezwykle inspirujące i przydatne.

Zakres tematyczny projektu to szerokie spektrum działań podejmowanych przez organizacje obywatelskie: monitorowanie sądownictwa (działalności sądów, komunikacji z obywatelami, procesu mianowania sędziów), obserwacje procesów, prowadzenie litygacji strategicznej, zaangażowanie organizacji pozarządowych w procesy sądowe, przygotowywanie amicus curiae brief, szkolenia i warsztaty dla sędziów organizowane przez ekspertów organizacji pozarządowych, współpraca organizacji pozarządowych ze stowarzyszeniami sędziowskimi, szkolenie dla obywateli w tematyce sądownictwa prowadzone przez organizacje obywatelskie.  

Wśród zaplanowanych działań są: badania, wizyta studyjna oraz seminarium wszystkich partnerów w Polsce, warsztaty w krajach Bałkanów Zachodnich.

Projekt finansowany jest ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Korei

Wiadomości

Mrożenie i hartowanie (charakterów)

25 czerwca 2019. Nowy felieton Łukasza Bojarskiego, prezesa INPRISU, o solidarności zawodowej i o tym co prawnik prawnikowi może....

Pomoc psychologiczna dla prawników pod presją

30 maja 2019. INPRIS, w ramach współpracy w Komitecie Obrony Sprawiedliwości KOS, zajął się organizowaniem wsparcia psychologicznego dla szykanowanych prawników.

W dniu rozprawy przed TSUE przypominamy o Karcie PP

19 marca 2019. Dzisiaj przed Trybunałem Sprawiedliwości UE polska sprawa dotycząca Sądu Najwyższego i KRS. Przy tej okazji przypominamy o ciekawej stronie internetowej, którą wraz z partnerami stworzył INPRIS.

Zaproszenie na Debatę 10 stycznia w Biurze RPO: Sędziowie pod presją. Czy doświadczenie światowe może nas czegoś nauczyć?

28 grudnia 2018. Jak władze polityczne starają się wpływać na niezależne sądy (a nawet je podporządkowywać)? Co powoduje, że się to udaje, a co pomaga utrzymać niezależność? Czego nas w tej mierze uczy historia ataków na niezależne sądownictwo w innych krajach? Czy wpływ polityków na wybór sędziów to rzeczywiście standard europejski? Czy to argument, który może uzasadnić zmiany dokonujące się w Polsce (na przykładzie Niemiec i Polski)?

Prof. Hans Petter Graver on Judges under Stress – the Breaking Point of Judicial Institutions. Invitation to the seminar on January 10th, Warsaw U.

28 December 2018. How do rulers seek judicial compliance with authoritarian measures, how do judges react to such measures, and what are the conditions under which an independent judiciary breaks down?

Sędziowie pod presją. Czy doświadczenie światowe może nas czegoś nauczyć?

24 grudnia 2018 r. Wizyta w Polsce prof. Hansa Pettera Gravera, który bada kraje gdzie politycy atakują sądy.

Siedźcie cicho, to nic wam nie będzie. Mówią o niej "Komitet Rozbiórki Sądownictwa"

22 września 2018. Zachęcamy do lektury artykułu Ł. Bojarskiego, prezesa INPRIS i byłego członka KRS. Szykany władzy wobec niepokornych sędziów mają służyć dwóm celom – ukaraniu tych, którzy odważyli się wypowiadać w obronie niezależności i ostrzeżeniu wszystkich innych.