Przedsięwzięcia

Cele projektu

Projekt dotyczy wzmocnienia współpracy organizacji pozarządowych i sądownictwa w krajach Grupy Wyszehradzkiej i Bałkanów Zachodnich. INPRIS, lider przedsięwzięcia, odwołuje się do swoich doświadczeń, m.in. projektu „Razem czy osobno? Współpraca, interakcja, komunikacja wymiaru sprawiedliwości i organizacji obywatelskich”.

Celem projektu jest gromadzenie i upowszechnianie dobrych praktyk w dziedzinie współpracy między organizacjami obywatelskimi a wymiarem sprawiedliwości, ze szczególnym uwzględnieniem różnych form monitoringu obywatelskiego. Od lat widać, że organizacje pozarządowe w całej Europe są coraz bardziej zaangażowane w różne formy działań związane z sądownictwem, dlatego też przyjrzenie się, jak to zagadnienie wygląda w innych krajach, wydaje się niezwykle inspirujące i przydatne.

Zakres tematyczny projektu to szerokie spektrum działań podejmowanych przez organizacje obywatelskie: monitorowanie sądownictwa (działalności sądów, komunikacji z obywatelami, procesu mianowania sędziów), obserwacje procesów, prowadzenie litygacji strategicznej, zaangażowanie organizacji pozarządowych w procesy sądowe, przygotowywanie amicus curiae brief, szkolenia i warsztaty dla sędziów organizowane przez ekspertów organizacji pozarządowych, współpraca organizacji pozarządowych ze stowarzyszeniami sędziowskimi, szkolenie dla obywateli w tematyce sądownictwa prowadzone przez organizacje obywatelskie.  

Wśród zaplanowanych działań są: badania, wizyta studyjna oraz seminarium wszystkich partnerów w Polsce, warsztaty w krajach Bałkanów Zachodnich.

Projekt finansowany jest ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Korei

Wiadomości

Nasze Prawa - dyskusja INPRIS i RPO

2 lipca 2018. INPRIS wraz z RPO zorganizowali dyskusję nt. „Nasze Prawa. Konstytucja RP, Karta Praw Podstawowych UE, Europejska Konwencja Praw Człowieka. Czy w dobie kryzysu konstytucyjnego wielopoziomowe spojrzenie na gwarancje ochrony praw człowieka nabiera nowego znaczenia?”.

Czy możliwe jest ustawowe wygaszanie kadencji organów państwa?

30 czerwca 2018. Prezentujemy opracowanie Krzysztofa Riedla dotyczące mocno aktualnej problematyki przerywania kadencji konstytucyjnych organów państwa.

INPRIS i IUSTITIA w Białowieży

22-23 czerwca 2018. Spotykamy się na ostatnie dwa seminaria dla sędziów nt. stosowania Karty Praw Podstawowych.

Powstał Komitet Obrony Sprawiedliwości KOS

4 czerwca 2018. Osiem organizacji i inicjatyw powołało KOS. INPRIS jest w gronie założycieli.

Manipulacje w Trybunale Konstytucyjnym

24 maja 2018. Grupa ekspertów, w tym Prezes INPRIS Łukasz Bojarski, krytykuje manipulacje składami orzekającymi w Trybunale Konstytucyjnym

Sędzia Sądu Najwyższego tłumaczy obywatelom dlaczego odchodzi w stan spoczynku

10 maja 2018. Pani sędzia Sądu Najwyższego, Dorota Rysińska skorzystała z możliwości jaką daje nowa ustawa o SN i przechodzi w stan spoczynku. To kolejna osoba, która wybiera to rozwiązanie, mimo że jest w wieku, który umożliwia jej sprawowanie urzędu przez kolejne dwa i pół roku.

Międzynarodowe spotkanie sędziów - opowiadamy o sytuacji w Polsce

23 marca 2018. W Pradze, w siedzibie CEELI Institute (piękna willa Grebovka) odbywa się trzydniowe spotkanie sędziów z wielu krajów. Opowiadamy o tym co dzieje się w Polsce.