Przedsięwzięcia

Cele projektu

Projekt dotyczy wzmocnienia współpracy organizacji pozarządowych i sądownictwa w krajach Grupy Wyszehradzkiej i Bałkanów Zachodnich. INPRIS, lider przedsięwzięcia, odwołuje się do swoich doświadczeń, m.in. projektu „Razem czy osobno? Współpraca, interakcja, komunikacja wymiaru sprawiedliwości i organizacji obywatelskich”.

Celem projektu jest gromadzenie i upowszechnianie dobrych praktyk w dziedzinie współpracy między organizacjami obywatelskimi a wymiarem sprawiedliwości, ze szczególnym uwzględnieniem różnych form monitoringu obywatelskiego. Od lat widać, że organizacje pozarządowe w całej Europe są coraz bardziej zaangażowane w różne formy działań związane z sądownictwem, dlatego też przyjrzenie się, jak to zagadnienie wygląda w innych krajach, wydaje się niezwykle inspirujące i przydatne.

Zakres tematyczny projektu to szerokie spektrum działań podejmowanych przez organizacje obywatelskie: monitorowanie sądownictwa (działalności sądów, komunikacji z obywatelami, procesu mianowania sędziów), obserwacje procesów, prowadzenie litygacji strategicznej, zaangażowanie organizacji pozarządowych w procesy sądowe, przygotowywanie amicus curiae brief, szkolenia i warsztaty dla sędziów organizowane przez ekspertów organizacji pozarządowych, współpraca organizacji pozarządowych ze stowarzyszeniami sędziowskimi, szkolenie dla obywateli w tematyce sądownictwa prowadzone przez organizacje obywatelskie.  

Wśród zaplanowanych działań są: badania, wizyta studyjna oraz seminarium wszystkich partnerów w Polsce, warsztaty w krajach Bałkanów Zachodnich.

Projekt finansowany jest ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Korei

Wiadomości

Wybory sędziów do KRS. Sejm transparentnie ale w tajemnicy....

5 marca 2018. Oświadczenie INPRIS i HFPC w sprawie wyboru członków do Krajowej Rady Sądownictwa.

Wysłuchanie obywatelskie Kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa

19 lutego 2018 r. Instytut Prawa i Społeczeństwa INPRIS oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka (HFPC) organizują wysłuchanie publiczne Sędziów – Kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa

Ekspresem do Trybunału

30 stycznia 2018 r. Prezydent RP Andrzej Duda odebrał ślubowanie od dr. hab. Jarosława Wyrembaka wybranego 26 stycznia 2018 r. przez Sejm RP na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego, w miejsce zmarłego prof. Henryka Ciocha

Czy obywatele powinni zgłaszać kandydatów do KRS?

5 stycznia 2018. Marszałek Sejmu opublikował w Monitorze Polskim obwieszczenie o rozpoczęciu zgłaszania kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Czy obywatele powinni zgłosić swojego kandydata?

Ustawa o SN i ustawa o KRS opublikowane. Prezentujemy zestawienie zmian dotyczące SN.

3 stycznia 2018. W Dzienniku Ustaw datowanym na 2 stycznia 2018 r. opublikowane zostały: ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustawa o Sądzie Najwyższym. Prezentujemy zaktualizowane zestawienie zmian w ustawie o SN.

Dzień smutku i zgorszenia. Polskie władze łamią Konstytucję

15 grudnia 2017. Senat przegłosował bez poprawek ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa

INPRIS na I Kongresie Praw Obywatelskich

8-9 grudnia. Odbył się w Warszawie, w muzem POLIN, pierwszy Kongres organizowany przez Rzecznika Praw Obywatelskich i ODIHR