PRZEJRZYSTE WYBORY SĘDZIÓW I RZECZNIKÓW
INPRIS oraz inne organizacje pozarządowe problematyką wyborów na ważne stanowiska publiczne zajmują się od prawie 10 lat. Wszyscy uważamy za bardzo ważne, aby osoby sprawujące ważne funkcje publiczne w organach sądowych i instytucjach ochrony prawnej wybierać spośród osób o najwyższych walorach merytorycznych w transparentnym procesie wyborczym.
Dotychczas koncentrowaliśmy naszą uwagę na monitorowaniu przebiegu wyborów na różne stanowiska, obecnie zajmujemy się też przygotowaniem propozycji zmian systemowych obejmujących kryteria i procedury wyborcze dotyczące kandydatów do poszczególnych instytucji.
W projekcie skupiliśmy się na procedurach wyborów sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, Europejskiego Trybunał Sprawiedliwości, Prokuratora Generalnego, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.
Uważamy za ważne, by wybory do tych instytucji przebiegały w sposób otwarty, by wiedza o kandydatach była możliwie jak najbardziej dostępna oraz by zapewniony był udział społeczeństwa obywatelskiego w debacie nad kandydaturami. Ważne jest, by było jasne dla opinii publicznej, jacy kandydaci zostali zgłoszeni, jakie posiadają kompetencje oraz dlaczego dokonano określonych wyborów.
Dodatkowym impulsem dla naszych prac jest toczący się obecnie proces legislacyjny dotyczący projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym zgłoszonego przez Prezydenta RP, który to projekt realizuje część z naszych postulatów zgłaszanych podczas monitorowania wyborów sędziów do Trybunału Konstytucyjnego.
Ważnym elementem jest też dyskusja na forum europejskim dotycząca zasad i sposobu wyborów sędziów do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Na podstronie projektu można znaleźć informacje, materiały, raporty i ekspertyzy dotyczące opisywanej problematyki. Szczegółowa informacja o przebiegu dotychczasowych monitoringów wyborów na poszczególne stanowiska znajduje się na stronie monitoringsedziow.org.pl.
Będziemy bardzo wdzięczni za wszelkie komentarze, propozycje i uwagi dotyczące tej problematyki i proponowanych rozwiązań. Można je przesyłać na adres inpris(at)inpris.pl.
Projekt jest finansowany przez TRUST for Civil Society in CEE.