Projektowane zmiany dotyczące wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego

4 listopada 2016. Przyjęty przez Sejm RP projekt ustawy o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego (druk nr 880) dotyczy również wymogów oraz procedur wyborczych sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Zgodnie z projektowaną ustawą sędzią Trybunału może być wybrana osoba, która wyróżnia się wiedzą prawniczą oraz spełnia kryteria wymagane do zajmowania stanowiska sędziego Sądu Najwyższego. Zasady wyboru i związane z tym terminy procedowania określić ma Regulamin Sejmu. Określono treść ślubowania składanego przez sędziów wobec Prezydenta RP. Jednocześnie wskazano, że odmowa złożenia ślubowania jest równoznaczna ze zrzeczeniem się stanowiska sędziego Trybunału. W projekcie ustawy stwierdza się, że stosunek służbowy sędziego Trybunału nawiązuje się po złożeniu ślubowania. Sędzia po złożeniu ślubowania stawia się niezwłocznie w Trybunale w celu podjęcia obowiązków, a Prezes Trybunału przydziela mu sprawy i stwarza warunki umożliwiające wypełnianie obowiązków sędziego.

 

Nie jest jeszcze znana data wejścia życie ww. ustaw. Ma ją ustalić ustawa – Przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym oraz ustawę o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Przypominamy, że 19 grudnia 2016 r. upływa kadencja jednego z sędziów Trybunału Konstytucyjnego – prof. Andrzeja Rzeplińskiego.

 

Z projektem ustawy można zapoznać się na stronie internetowej Sejmu RP (druk sejmowy nr 880).