Ważne

INPRIS realizuje też projekt dotyczący przygotowania propozycji zmian systemowych obejmujących kryteria i procedury wyborcze kandydatów na poszczególne ważne stanowiska publiczne

Czytaj więcej >>

OMX: Obywatelski Monitoring Kandydatur na Stanowiska Publiczne

INPRIS uczestniczy w kilku koalicjach organizacji pozarządowych, które prowadzą obywatelski monitoring wyborów na niektóre ważne stanowiska publiczne: sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Generalnego Inspektora Danych Osobowych, Rzecznika Prawa Obywatelskich.

Przedstawiamy kandydatom kwestionariusze i organizujemy otwarte spotkania. Jeżeli przepisy przewidują przesłuchanie kandydatów przed komisjami parlamentarnymi obserwujemy ich obrady. Współpracujemy z mediami zbierając i upowszechniając informacje dotyczące kandydatów.

Uczestnictwo w monitoringu jest dobrowolne po stronie kandydatów; niektórzy odmawiają współpracy.

Nie oceniamy kandydatur od strony merytorycznej. Chodzi nam, aby objęcie ważnych stanowisk publicznych w Polsce wiązało się z dobrym obyczajem publicznego przedstawienia do weryfikacji kwalifikacji kandydata, zanim zapadnie decyzja o powołaniu. OMX ułatwia zainteresowanym i kompetentnym osobom lub organizacjom zająć stanowisko co do zalet i wad kandydatur.

Monitorując kandydatury na rozmaite stanowiska, chcemy zebrać doświadczenie upoważniające do zaproponowania sugestii przydatnych przy monitoringu różnych stanowisk w kraju lub zagranicą.

Od 1 czerwca 2010 r. Agata Waclawik-Wejman, członek zarządu INPRIS, nie bierze udziału w podejmowaniu decyzji i działaniach obywatelskiego monitoringu stanowisk publicznych OMX prowadzonych przez INPRIS.

Wiadomości OMX

Pytamy kandydata do TK

24 sierpnia 2017. Przekazaliśmy kandydatowi do Trybunału Konstytucyjnego dr. hab. Justynowi Piskorskiemu informację o monitorowaniu wyborów do TK.

Wątpliwości wokół sędziego TK Andrzeja Zielonackiego ciąg dalszy

5 lipca 2017 r. Wciąż pozostaje niewyjaśniona kwestia zaangażowania sędziego TK A. Zielonackiego (wcześniej adwokata) w spółki handlowe krajowe i zagraniczne.

A. Zielonacki zaprzysiężony na sędziego TK. Wątpliwości pozostały.

28 czerwca 2017. Andrzej Zielonacki złożył w dniu 27 czerwca 2017 r. ślubowanie przed Prezydentem RP i objął funkcję sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Nie zostały jednak rozwiane wątpliwości dotyczące skarg na Andrzeja Zielonackiego jako adwokata oraz dotyczące jego zaangażowania w spółki zagraniczne.

Co wymaga wyjaśnienia w sprawie Kandydata do TK

8 czerwca 2017. INPRIS opublikował profil Kandydata do TK A.Zielonackiego. Poniżej informujemy co jest warte szczególnej uwagi oraz co powinno zostać dokładnie wyjaśnione przed wyborem

Profil kandydata do Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Zielonackiego

7 czerwca 2017. Publikujemy profil kandydata do Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Zielonackiego

Odpowiedź Dziekana ORA w Poznaniu w sprawie kandydata do TK

6 czerwca 2017. Otrzymaliśmy odpowiedź od Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu prof. dr. hab. Macieja Gutowskiego zawierającą informacje o kandydacie do Trybunału Konstytucyjnego mec. Andrzeju Zielonackim.

Oświadczenie w sprawie procedury wyboru sędziego Trybunału Konstytucyjnego

6 czerwca 2017 r. Helsińska Fundacja Praw Człowieka i INPRIS – Instytut Prawa i Społeczeństwa prowadzące Obywatelski Monitoring Kandydatów na Sędziów TK wydały oświadczenie w związku z trwającą obecnie procedurą wyboru sędziego TK.