Ważne

INPRIS realizuje też projekt dotyczący przygotowania propozycji zmian systemowych obejmujących kryteria i procedury wyborcze kandydatów na poszczególne ważne stanowiska publiczne

Czytaj więcej >>

OMX: Obywatelski Monitoring Kandydatur na Stanowiska Publiczne

INPRIS uczestniczy w kilku koalicjach organizacji pozarządowych, które prowadzą obywatelski monitoring wyborów na niektóre ważne stanowiska publiczne: sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Generalnego Inspektora Danych Osobowych, Rzecznika Prawa Obywatelskich.

Przedstawiamy kandydatom kwestionariusze i organizujemy otwarte spotkania. Jeżeli przepisy przewidują przesłuchanie kandydatów przed komisjami parlamentarnymi obserwujemy ich obrady. Współpracujemy z mediami zbierając i upowszechniając informacje dotyczące kandydatów.

Uczestnictwo w monitoringu jest dobrowolne po stronie kandydatów; niektórzy odmawiają współpracy.

Nie oceniamy kandydatur od strony merytorycznej. Chodzi nam, aby objęcie ważnych stanowisk publicznych w Polsce wiązało się z dobrym obyczajem publicznego przedstawienia do weryfikacji kwalifikacji kandydata, zanim zapadnie decyzja o powołaniu. OMX ułatwia zainteresowanym i kompetentnym osobom lub organizacjom zająć stanowisko co do zalet i wad kandydatur.

Monitorując kandydatury na rozmaite stanowiska, chcemy zebrać doświadczenie upoważniające do zaproponowania sugestii przydatnych przy monitoringu różnych stanowisk w kraju lub zagranicą.

Od 1 czerwca 2010 r. Agata Waclawik-Wejman, członek zarządu INPRIS, nie bierze udziału w podejmowaniu decyzji i działaniach obywatelskiego monitoringu stanowisk publicznych OMX prowadzonych przez INPRIS.

Wiadomości OMX

Materiały dotyczące sytuacji wokół TK

2 grudnia 2015. Przedstawiamy podsumowanie dotychczasowych wydarzeń związanych z wyborem sędziów do Trybunału Konstytucyjnego. Odsyłamy do analiz ekspertów, artykułów naukowych, materiałów prasowych oraz telewizyjnych.

Sejm przyjął uchwały w sprawie braku mocy prawnej uchwał w sprawie wyboru sędziów TK

26 listopada 2015. Dziś w nocy Sejm przyjął 5 uchwał w sprawie stwierdzenia braku mocy prawnej uchwał Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 października 2015 r., w sprawie wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Kolejne stanowiska w sprawie ustawy oraz nowelizacji ustawy o TK

25 listopada 2015. Naczelna Rada Adwokacka oraz Krajowa Rada Sądownictwa odniosły się do tempa oraz sposobu uchwalenia ostatnich zmian.

Wnioski PO i RPO w Trybunale Konstytucyjnym

24 listopada 2015. Wnioski w sprawie zbadania konstytucyjności przepisów ostatniej nowelizacji ustawy o TK wpłynęły do Trybunału zaledwie kilka dni po jej uchwaleniu i opublikowaniu.

Wybór kolejnych sędziów do TK

20 listopada 2015. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Kandydaci na PG opowiadali o przyszłości Prokuratury

20 listopada 2015. Medialne relacje ze spotkania znajdziecie Państwo w poniższych linkach.

Kwestionariusz Krzysztofa Karsznickiego - Kandydata na PG

19 listopada 2015. Publikujemy kwestionariusz wypełniony przez Krzysztofa Karsznickiego - kandydata na stanowisko Prokuratora Generalnego.