Ważne

INPRIS realizuje też projekt dotyczący przygotowania propozycji zmian systemowych obejmujących kryteria i procedury wyborcze kandydatów na poszczególne ważne stanowiska publiczne

Czytaj więcej >>

OMX: Obywatelski Monitoring Kandydatur na Stanowiska Publiczne

INPRIS uczestniczy w kilku koalicjach organizacji pozarządowych, które prowadzą obywatelski monitoring wyborów na niektóre ważne stanowiska publiczne: sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Generalnego Inspektora Danych Osobowych, Rzecznika Prawa Obywatelskich.

Przedstawiamy kandydatom kwestionariusze i organizujemy otwarte spotkania. Jeżeli przepisy przewidują przesłuchanie kandydatów przed komisjami parlamentarnymi obserwujemy ich obrady. Współpracujemy z mediami zbierając i upowszechniając informacje dotyczące kandydatów.

Uczestnictwo w monitoringu jest dobrowolne po stronie kandydatów; niektórzy odmawiają współpracy.

Nie oceniamy kandydatur od strony merytorycznej. Chodzi nam, aby objęcie ważnych stanowisk publicznych w Polsce wiązało się z dobrym obyczajem publicznego przedstawienia do weryfikacji kwalifikacji kandydata, zanim zapadnie decyzja o powołaniu. OMX ułatwia zainteresowanym i kompetentnym osobom lub organizacjom zająć stanowisko co do zalet i wad kandydatur.

Monitorując kandydatury na rozmaite stanowiska, chcemy zebrać doświadczenie upoważniające do zaproponowania sugestii przydatnych przy monitoringu różnych stanowisk w kraju lub zagranicą.

Od 1 czerwca 2010 r. Agata Waclawik-Wejman, członek zarządu INPRIS, nie bierze udziału w podejmowaniu decyzji i działaniach obywatelskiego monitoringu stanowisk publicznych OMX prowadzonych przez INPRIS.

Wiadomości OMX

Prezydent RP Andrzej Duda powierzył pełnienie obowiązków Prezesa TK Julii Przyłębskiej.

20 grudnia 2016. Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim powierzył pełnienie obowiązków Prezesa TK Julii Przyłębskiej. Uczynił to na podstawie przepisów ustawy, która została ogłoszona w Dzienniku Ustaw wczoraj o godz. 22.45.

Ustawy dotyczące Trybunału Konstytucyjnego opublikowane w Dzienniku Ustaw

19 grudnia 2016. Późnym wieczorem (ok. 22.45) zostały opublikowane w elektronicznym Dzienniku Ustaw ustawy dotyczące Trybunału Konstytucyjnego (poz. 2072-2074). Oznacza to, że część przepisów wchodzi w życie już 20 grudnia 2016 r.

Apel Prezesa Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzeja Rzeplińskiego skierowany do Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz do obywateli

19 grudnia 2016. Prof. Andrzej Rzepliński na zakończenie swojej kadencji wystosował publiczny apel do Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz do obywateli dotyczący dalszego funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego. Poniżej pełna treść oświadczenia.

Kontrowersje wokół sędzi TK Julii Przyłębskiej

18 grudnia 2016 r. Gazeta Wyborcza opublikowała dane z akt personalnych Julii Przyłębskiej jako sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu. Stanowiska i opinie tam wyrażone zawierają krytyczną ocenę pracy sędzi Julii Przyłębskiej.

We wtorek, 20 grudnia 2016 r. rozpocznie się kadencja Michała Warcińskiego jako sędziego TK

18 grudnia 2016. Sejm wybrał dr. hab. Michała Warcińskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego na posiedzeniu w dniu 15 grudnia 2016 r. Za wyborem głosowało 231 posłów, 179 było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu. Kandydaturę Michała Warcińskiego zgłosili posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Posłowie z innych klubów parlamentarnych nie przedstawili kandydatów do TK.

Komisja sejmowa zaopiniuje kandydata na sędziego TK dzisiaj o godz. 17.00

13 grudnia 2016. Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka na posiedzeniu zaplanowanym na godzinę 17.00 zaopiniuje kandydaturę dr hab. Michała Warcińskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Wybór sędziego Trybunału Konstytucyjnego możliwy w przyszłym tygodniu

8 grudnia 2016. W planie 32 posiedzenia Sejmu RP (13-15 grudnia 2016 r.) przewidziano możliwość rozszerzenia porządku obrad o wybór sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Z sekretariatu Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka uzyskaliśmy informację, że Komisja może zająć się wydaniem opinii o kandydacie we wtorek, 13 grudnia 2016 r.