OMX TK

W Polsce dyskutuje się o kandydatach na wiele stanowisk państwowych, natomiast nie utrwaliła się tradycja publicznych debat o kandydatach na stanowiska sędziowskie. Tymczasem sądy, będące trzecią władzą, odgrywają w państwie prawnym rolę fundamentalną i dlatego kluczowe jest, kim są sędziowie. Proces wyboru powinien być transparentny i dawać możliwość zabrania głosu różnym środowiskom, w tym organizacjom pozarządowym oraz środowiskom prawniczym (korporacjom prawniczym, radom wydziałów prawa, innym zainteresowanym instytucjom).

Realizując monitoring wyboru sędziów do Trybunału Konstytucyjnego myślimy, żeby możliwe było w przyszłości włączenie instytucji obywatelskich i środowiska prawniczego w proces wyboru sędziów do najważniejszych sądów i trybunałów: Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, Trybunału Stanu, Naczelnego Sądu Administracyjnego, Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu oraz Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Próbujemy to osiągnąć poprzez wypracowanie rozwiązań modelowych, które pozwolą zainteresowanym wziąć udział w publicznej debacie o kandydatach do tych instytucji. Debata powinna się odbywać na podstawie ogólnie dostępnych informacji i w oparciu o obiektywne kryteria oceny.

Wiadomości OMX TK

Nowe informacje na temat przeszłości prof. Mariusza Muszyńskiego

27 marca 2017 r. Gazeta Wyborcza opublikowała nowe informacje dotyczące przeszłości prof. Mariusza Muszyńskiego jako oficera polskich służb specjalnych.

Oświadczenie koalicji organizacji prowadzących Obywatelski Monitoring Kandydatów na Sędziów TK

25 lutego 2017. Zachęcamy do zapoznania się z oświadczeniem koalicji organizacji prowadzących Obywatelski Monitoring Kandydatów na Sędziów TK w sprawie przebiegu ostatniego wyboru sędziego TK.

Nowy sędzia TK wybrany. Brak czasu na poznanie kandydata.

23 lutego 2017. Sejm wybrał dr. hab. Grzegorza Jędrejka, prof. UKSW na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Od momentu upływu terminu na zgłoszenie kandydatów do wyboru upłynęło zaledwie kilkadziesiąt godzin. Ani posłowie, ani opinia publiczna nie mieli rzeczywistej szansy poznać kandydata i ocenić jego kwalifikacji na sędziego TK.

Sąd Apelacyjny w Warszawie zadał ważne pytania Sądowi Najwyższemu dotyczące sytuacji prawnej Prezesa TK

10 lutego 2017. Postanowieniem z dnia 8 stycznia 2017 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie (sygn. I ACz 52/17) przedstawił do rozstrzygnięcia Sądowi Najwyższemu dwa ważne zagadnienia prawne w związku ze sprawą z wniosku Prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Mariusza Muszyńskiego.

Stanowisko ekspertów Fundacji Batorego w sprawie ostatnich zmian dotyczących TK

27 stycznia 2017. Zespół Ekspertów Prawnych przy Fundacji Batorego opublikował stanowisko w sprawie ostatnich zmian prawnych i faktycznych dotyczących Trybunału Konstytucyjnego.