OMX TK

W Polsce dyskutuje się o kandydatach na wiele stanowisk państwowych, natomiast nie utrwaliła się tradycja publicznych debat o kandydatach na stanowiska sędziowskie. Tymczasem sądy, będące trzecią władzą, odgrywają w państwie prawnym rolę fundamentalną i dlatego kluczowe jest, kim są sędziowie. Proces wyboru powinien być transparentny i dawać możliwość zabrania głosu różnym środowiskom, w tym organizacjom pozarządowym oraz środowiskom prawniczym (korporacjom prawniczym, radom wydziałów prawa, innym zainteresowanym instytucjom).

Realizując monitoring wyboru sędziów do Trybunału Konstytucyjnego myślimy, żeby możliwe było w przyszłości włączenie instytucji obywatelskich i środowiska prawniczego w proces wyboru sędziów do najważniejszych sądów i trybunałów: Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, Trybunału Stanu, Naczelnego Sądu Administracyjnego, Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu oraz Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Próbujemy to osiągnąć poprzez wypracowanie rozwiązań modelowych, które pozwolą zainteresowanym wziąć udział w publicznej debacie o kandydatach do tych instytucji. Debata powinna się odbywać na podstawie ogólnie dostępnych informacji i w oparciu o obiektywne kryteria oceny.

Wiadomości OMX TK

Ustawy dotyczące Trybunału Konstytucyjnego opublikowane w Dzienniku Ustaw

19 grudnia 2016. Późnym wieczorem (ok. 22.45) zostały opublikowane w elektronicznym Dzienniku Ustaw ustawy dotyczące Trybunału Konstytucyjnego (poz. 2072-2074). Oznacza to, że część przepisów wchodzi w życie już 20 grudnia 2016 r.

Apel Prezesa Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzeja Rzeplińskiego skierowany do Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz do obywateli

19 grudnia 2016. Prof. Andrzej Rzepliński na zakończenie swojej kadencji wystosował publiczny apel do Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz do obywateli dotyczący dalszego funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego. Poniżej pełna treść oświadczenia.

Kontrowersje wokół sędzi TK Julii Przyłębskiej

18 grudnia 2016 r. Gazeta Wyborcza opublikowała dane z akt personalnych Julii Przyłębskiej jako sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu. Stanowiska i opinie tam wyrażone zawierają krytyczną ocenę pracy sędzi Julii Przyłębskiej.

We wtorek, 20 grudnia 2016 r. rozpocznie się kadencja Michała Warcińskiego jako sędziego TK

18 grudnia 2016. Sejm wybrał dr. hab. Michała Warcińskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego na posiedzeniu w dniu 15 grudnia 2016 r. Za wyborem głosowało 231 posłów, 179 było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu. Kandydaturę Michała Warcińskiego zgłosili posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Posłowie z innych klubów parlamentarnych nie przedstawili kandydatów do TK.

Komisja sejmowa zaopiniuje kandydata na sędziego TK dzisiaj o godz. 17.00

13 grudnia 2016. Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka na posiedzeniu zaplanowanym na godzinę 17.00 zaopiniuje kandydaturę dr hab. Michała Warcińskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.