OMX TK

W Polsce dyskutuje się o kandydatach na wiele stanowisk państwowych, natomiast nie utrwaliła się tradycja publicznych debat o kandydatach na stanowiska sędziowskie. Tymczasem sądy, będące trzecią władzą, odgrywają w państwie prawnym rolę fundamentalną i dlatego kluczowe jest, kim są sędziowie. Proces wyboru powinien być transparentny i dawać możliwość zabrania głosu różnym środowiskom, w tym organizacjom pozarządowym oraz środowiskom prawniczym (korporacjom prawniczym, radom wydziałów prawa, innym zainteresowanym instytucjom).

Realizując monitoring wyboru sędziów do Trybunału Konstytucyjnego myślimy, żeby możliwe było w przyszłości włączenie instytucji obywatelskich i środowiska prawniczego w proces wyboru sędziów do najważniejszych sądów i trybunałów: Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, Trybunału Stanu, Naczelnego Sądu Administracyjnego, Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu oraz Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Próbujemy to osiągnąć poprzez wypracowanie rozwiązań modelowych, które pozwolą zainteresowanym wziąć udział w publicznej debacie o kandydatach do tych instytucji. Debata powinna się odbywać na podstawie ogólnie dostępnych informacji i w oparciu o obiektywne kryteria oceny.

Wiadomości OMX TK

Wybór sędziego Trybunału Konstytucyjnego możliwy w przyszłym tygodniu

8 grudnia 2016. W planie 32 posiedzenia Sejmu RP (13-15 grudnia 2016 r.) przewidziano możliwość rozszerzenia porządku obrad o wybór sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Z sekretariatu Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka uzyskaliśmy informację, że Komisja może zająć się wydaniem opinii o kandydacie we wtorek, 13 grudnia 2016 r.

O OMX na konferencji w Fundacji Batorego

8 grudnia 2016. O doświadczeniach z obywatelskiego monitoringu wyboru sędziów do Trybunału Konstytucyjnego mówił Grzegorz Wiaderek (członek Zarządu INPRIS) na konferencji „Strażnicy ładu medialnego: KRRiT i RMN” zorganizowanej przez Fundację Batorego.

Nie będzie wysłuchania obywatelskiego kandydata do TK

7 grudnia 2016 r. W związku z brakiem reakcji kandydata do Trybunału Konstytucyjnego na zaproszenie organizacji prowadzących monitoring wyboru sędziego TK nie jesteśmy w stanie zorganizować wysłuchania obywatelskiego z udziałem kandydata.

Brak reakcji kandydata do Trybunału Konstytucyjnego na zaproszenie OMX

7 grudnia 2016. Kandydat do Trybunału Konstytucyjnego został zaproszony przez organizacje prowadzące monitoring do przekazania informacji o sobie oraz do udziału w wysłuchaniu obywatelskim. Został mu przekazany kwestionariusz. Kandydat jednak nie odpowiedział na zaproszenie organizacji monitorujących wybór sędziego TK.

Informacja o możliwych związkach prof. M. Muszyńskiego ze służbami specjalnymi

24 listopada 2016. Gazeta Wyborcza opublikowała informacje wskazujące na możliwe związki prof. Mariusza Muszyńskiego ze służbami specjalnymi, które nie zostały ujawnione przez kandydata ani przez zgłaszających go posłów Prawa i Sprawiedliwości w procedurze wyboru na sędziego Trybunału Konstytucyjnego 3 grudnia 2015 r.