INPRIS to think tank prawniczy.

Raporty na temat współpracy sądownictwa i organizacji pozarządowych w krajach wyszehradzkich i bałkańskich

1 maja 2015. Międzynarodowy projekt „Organizacje obywatelskie i sądownictwo – monitoring, interakcja, współpraca i komunikacja”, którego liderem jest INPRIS, składa się z kilku komponentów: zbierania danych, dzielenia się dobrymi praktykami i wzmacniania organizacji partnerskich w temacie współpracy sądownictwa i organizacji pozarządowych. Pierwszym etapem projektu jest opracowanie raportów dotyczących współpracy sądownictwa i organizacji pozarządowych w krajach wyszehradzkich i bałkańskich. Aby raporty miały porównawczy charakter przygotowane zostały wskazówki dotyczące treści i metodologii raportów.

Celem projektu jest gromadzenie i upowszechnianie dobrych praktyk w dziedzinie współpracy między organizacjami obywatelskimi a wymiarem sprawiedliwości, ze szczególnym uwzględnieniem różnych form monitoringu obywatelskiego. Dlatego też raporty będą dotyczy takich kwestii jak: system sądowy i trzeci sektor w danym kraju, analiza poszczególnych form zaangażowania organizacji obywatelskich w dialog z wymiarem sprawiedliwości ze wskazaniem osiągnięć i wyzwań, opis dobrych praktyk oraz organizacji zajmujących się tą tematyką.

Wszystkie działania będące przedmiotem raportów odgrywają istotną rolę w kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego, umacnianiu rządów prawa i demokracji. Po pierwsze, obywatele za pośrednictwem organizacji obywatelskich mają możliwość kontrolowania wymiaru sprawiedliwości poprzez różne działania strażnicze. Po drugie, poprzez zaangażowanie w badania i projekty szkoleniowe organizacje pozarządowe wzmacniają wymiar sprawiedliwości, pomagają w budowaniu potencjału zawodowego sędziów oraz aktywnie wspierają sądownictwo.  

Projekt realizujemy we współpracy z dwiema instytucjami z Grupy Wyszehradzkiej:CEELI Institute (Chech Republic), VIS IURIS (Slovakia) i trzema partnerami z krajów Bałkanów Zachodnich: Albanian Helsinki Committee (Albania), Coalition of Civil Associations “All for fair trials” (Macedonia), Lawyers' Committee for Human Rights – YUCOM (Serbia). W INPRIS za projekt odpowiedzialni są Natalia Mileszyk i Łukasz Bojarski.

Projekt finansowany jest ze środków:

 

Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego

 

Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Korei